Apple ka filluar prodhimin e iPhone 11 në Indi, duke sjellë modelin premium në vend për herë të parë.

Sipas burimeve të The Verge, një seri e vogël e njësive iPhone 11 të prodhuara në vend tashmë është dorëzuar në dyqanet me pakicë, por vëllimi i prodhimit aktualisht është i kufizuar, transmeton Telegrafi.

Apple ka ambicie për të rritur kapacitetin e saj të prodhimit në Indi, thanë burimet.

Ajo gjithashtu planifikon të prodhojë iPhone SE 2020 në Indi në fabrikën Wistron, afër Bangalore.

Gjiganti amerikan i teknologjisë raportohet se po eksploron mënyra për të zvogëluar “varësinë” e saj në Kinën, e cila sot prodhon shumicën dërrmuese të modeleve iPhone, dhe po përqendrohet në tregun e dytë më të madh në botë, India.

Apple ka vite që kërkon mënyra për të rritur prodhimin në Indi, por kompania ka luftuar të gjejë prodhues të kontratave që respektojnë standardet e saj të sigurisë dhe të cilësisë. /Telegrafi/