India raportoi raste rekorde ditore me coronavirus për të dytën ditë radhazi, duke regjistruar 97,570 infeksione të reja, treguan të dhënat nga ministria federale e shëndetësisë.

Me raste të përgjithshme prej më shumë se 4.65 milionë, India është vendi i dytë në botë më i prekur, duke zënë Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë më shumë se 6.4 milionë raste, shkruan reuters.

Por rritja e infeksioneve në Indi është më e shpejtë se kudo tjetër në botë, pasi rastet rriten nëpër zonat urbane dhe rurale, transmeton Telegrafi.

Shteti perëndimor i Maharashtras ka qenë veçanërisht i goditur rëndë, me raste totale të konfirmuara që shkelin një milion të premten, duke e bërë shtetin ose provincën e parë kudo në botë që e kalon këtë shenjë.

Nëse shteti, i cili është më i pasuri i Indisë, do të ishte një vend që do të rivalizonte Rusinë për numrin e katërt më të lartë të rasteve të coronavirusit në botë.

Zyrtarët dhe ekspertët qeveritarë thanë se rritja e rasteve në Maharashtras dhe pjesë të tjera të vendit ishte e mundshme një rezultat i rifillimit të aktivitetit ekonomik, festivaleve lokale dhe lodhjes së bllokimit. /Telegrafi/