LAJMI I FUNDIT:

Imazhet tregojnë sesi inteligjenca artificiale ka detektuar kancerin e gjirit katër vite para se të zhvillohej

Imazhet tregojnë sesi inteligjenca artificiale ka detektuar kancerin e gjirit katër vite para se të zhvillohej

Mjeku Larry Norton, drejtor në qendrën medicinale që lufton kancerin e gjirit në SHBA, ka folur për CNN se si përdorimi i inteligjencës artificiale u ndihmon të detektojnë kancerin në gji akoma pa u zhvilluar në faza që rrezikojnë jetën e njeriut.

Reklama

Ai tha se inteligjenca artificiale analizon rëntgenografinë për të analizuar dhe më pas jep konkluzione, siç ishte një rast kur katër vite më parë e detektoi akoma pa u zhvilluar shumë, transmeton Telegrafi.

Sipas Norton, inteligjenca artificiale identifikon përqindjen e rrezikut me të cilin përballet pacientja, dhe mund të detektojë edhe ato pak ndryshime në rëntgenografi që mund t’i kenë shpëtuar mjekut.

Mamogramet e realizuar më herët dhe ato tani i analizon në detaje inteligjenca artificiale, dhe më pas jep përqindjen e rrezikut që i kanoset pacientes.

Për detajet të kësaj arritje teknologjinë mund ta shikoni videon e publikuar të mjekut amerikan Larry Norton. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Në Serbi publikohen mesazhet e grupeve kriminale pas të cilave fshihet vrasësi i Oliver Ivanoviqit

Në Serbi publikohen mesazhet e grupeve kriminale pas të cilave fshihet vrasësi i Oliver Ivanoviqit

Serbia
Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes

Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes

Evropa
Shpërthimi i digës në Ukrainë, ekipet e shpëtimit: Problem nuk është uji – janë rusët që po na granatojnë

Shpërthimi i digës në Ukrainë, ekipet e shpëtimit: Problem nuk është uji – janë rusët që po na granatojnë

Evropa
Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Evropa
Zelensky: Ukraina në pritje të marrëveshjeve përfundimtare për dorëzimin e aeroplanëve F-16

Zelensky: Ukraina në pritje të marrëveshjeve përfundimtare për dorëzimin e aeroplanëve F-16

Evropa
Sulm në Virginia, 19-vjeçari me katër armë qëlloi mbi turmën gjatë ceremonisë së mbrëmjes së maturës – vriten dy persona dhe plagosen pesë tjerë

Sulm në Virginia, 19-vjeçari me katër armë qëlloi mbi turmën gjatë ceremonisë së mbrëmjes së maturës – vriten dy persona dhe plagosen pesë tjerë

Amerika
Kalo në kategori