Ish-trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri është nominuar për çmimin “trajneri më i mirë i vitit” në Globe Soccer Awards, ndërsa Igli Tare i Lazios është nominuar për “drejtori më i mirë i vitit”.

Allegri ka përfunduar në listën prej pesë emrave për çmimin e trajnerit më të mirë, ndërsa befasi është mungesa e fituesit të Ligës Premier, Pep Guardiola.

Ish-trajneri i Juves në këtë garë është kundër menaxherit të Liverpoolit dhe fituesit të Ligës së Kampionëve, Jurgen Klopp dhe Erik Ten Hag të Ajax (i cili rrëzoi Juven në çerekfinale të Ligës së Kampionëve).

Të gjitha lajmet rreth Max Allegrit Të gjitha lajmet rreth Max Allegrit

Të përfshirë gjithashtu janë Djamel Belmadi, i cili fitoi Kupën e Kombeve të Afrikës me Algjerinë, dhe Fernando Santos i Portugalisë, i cili e udhëhoqi vendin e tij në trofeun e parë ndonjëherë të Ligës së Kombeve.

Ndërkohë, drejtori i Lazios, shqiptari Igli Tare është nominuar për çmimin “Drejtori më i mirë Sportiv” pas punës së tij të shkëlqyeshme me ekipin nga Olimpico.

Të gjitha lajmet rret Igli Tares Të gjitha lajmet rret Igli Tares

Drejtuesi shqiptar në këtë garë do të jetë kundër drejtorit sportiv italian të Atletico Madridit, Andrea Berta, Michael Edwards të Liverpoolit, Eric Abidal të Barcelonës dhe Marc Overmars të Ajaxit.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve mbahet në Dubai me 29 dhjetor. /Telegrafi/