Kombëtarja e Holandës dhe ajo e Republikës Çeke do të luajnë sot (e diel) mes vete në kuadër të 1/8-tës në Euro 2020.

“Tulipanët” do të luajnë ndaj çekëve në ndeshjen e parë të ditës së sotme, e cila pritet të zhvillohet në Puskas Arena Budapestit nga ora 18:00.

Ekipi i Frank de Boer ka treguar ndeshje të mira në grupe duke marrë tri fitore nga po aq ndeshje dhe synon ta sigurojë çerekfinalen me një fitore sot.

Në anën tjetër, ekipi i çekëve kishte një fitore, një barazim dhe një humbje, por tregoi kompaktësi dhe synon ta befasojë Holandën dhe të jenë ata në çerekfinale.

Reklama

Trajnerët e të dyja ekipeve pritet të luajnë me më të mirët, ku te Holanda nga minuta e parë do të jenë Mepmphi Depay dhe Frenkie de Jong, ndërsa te Çekia titullar janë Patrick Schick dhe Tomas Soucek.

Reklama

Formacionet e mundshme

Holanda: Stekelenburg; De Vrij, De Ligt, Blind; Dumfries, De Jong, De Roon, Van Aanholt; Wijnaldum; Depay, Weghorst; 

Çekia: Vaclik; Coufal, Celustka, Kalas, Mateju; Holes, Soucek; Masopust, Darida, Jankto; Schick;

/Telegrafi/