Holanda ka fituar ndeshjen dramatike ndaj Ukrainës në stadiumin ‘Johan Cruijff Arena’, duke fituar 3-2 në Grupin C në kuadër të Euro 2020.

Reklama

Ka përfunduar pa gola pjesa e parë në mes të Holandës dhe Ukrainës në Grupin C në kuadër të Euro 2020.

Pas vetëm dy minutash lojë, Tulipanët arritën të rrezikonin me anë të Memphis Depayt, por portieri Georgi Bushchan ishte në vendin e tij.

Tre minuta më vonë, Denzel Dumfries pati një shans të mirë për gol, mirëpo Buschan sërish priti.

Ishte minuta e 28 kur erdhi shansi për Ukrainën që rrezikoi me anë të Andryi Yarmolenkos, por ajo u ndalua nga mbrojtësit e Holandës.

Reklama

Ukraina mund të pësonte tre gola qysh në pjesë të parë, mirëpo Bushchan priti edhe gjuajtjen e Georgino Wijnaldumit (39’).

Reklama

45 minutat e dytë filluan mjaftë furishëm , duke u shënuar plotë pesë gola.

Ishte minuta  52-të e takimit kur Georginio Wijnladum shënoi për 1-0, duke i dhënë epërsinë Tulipanëve.

Kaluan vetëm shtatë minuta nga goli i parë dhe holandezët shënuar edhe të dytin me anë të Wout Weghorst.

Por, ukrainasit nuk u dorëzuan, duke ngushtuar epërsinë në 2-1 të Holandës me golin e Andriy Yarmolenko (75’).

Pas vetëm katër minutash, Ukraina ia doli t’i barazonte shifrat në 2-2 me anë të Roman Yaremchuk, duke ndezur sfidën.

Reklama

Mirëpo, Tulipanët nuk u zmbrapsen dhe e rikthyen epërsinë në 3-2, me golin e Denzel Dumfries (85’) që u asistua nga Nathan Ake.

Ndeshje e Grupit C në rrethin e parë përfunduan, derisa Austria është lider me tre pikë, aq sa ka edhe Holanda, ndërsa Ukraina dhe Maqedonia e Veriut pa pikë. /Telegrafi/

Reklama

Standings provided by SofaScore LiveScore

Luani dhe fitoni shpërblime këtu >

Më shumë lajme nga kampionati Euro 2020 >