LAJMI I FUNDIT:

Historia e amerikanit që e shpëtoi Bibla nga copat e granatës, të gjithë menduan që kishte vdekur – u habitën kur shokët e panë në këmbë

Historia e amerikanit që e shpëtoi Bibla nga copat e granatës, të gjithë menduan që kishte vdekur – u habitën kur shokët e panë në këmbë

Amerikani Donald Morrison ishte rekrutuar në Luftën e Dytë Botërore dhe nuk e dinte nëse do t’ia del si ushtar.

Reklama

Dëshironte të ishte pjesë e marinës menjëherë pas përfundimit të shkollës së mesme, por nuk arriti ta kalojë testin fizik, transmeton Telegrafi.

“Jam refuzuar për shkak të shputave të rrafshëta. Kalova testin me shkrim, por jo edhe atë fizik”, tha Morrison.

Në maj të vitit 1944 pas refuzimit të fundit, dëgjoi këshillën e babait se si duhet vepruar nëse vërtetë dëshironte të kalonte shërbimin ushtarak.

“Nëse dëshiron aq shumë të shkosh, largohu nga ferma”, i tha babai Morrisonit.

Ai shpejtë u punësua duke punuar për komunën në fushën e ndërtimtarisë, e gjashtë javë më vonë edhe u rekrutua në ushtri.

Më 23 mars të vitit 1945, derisa po ecte kodrave në afërsi të lumit Rejna në Gjermani, grupi i tij u sulmua. Morrison thotë se derisa po u kundërvihej me mitraloz në dorë, në afërsi të tij shpërtheu një granatë.

“Aty ra edhe granata e dytë, copëzat e saj më kalonin para fytyrës dhe aty humba vetëdijen”, thotë Morrison.

Duke qëndruar i shtrirë dhe pavetëdije e i mbuluar në gjak, ushtarët e tjerë besonin se ai kishte vdekur – duke vazhduar tutje të marshojnë.

Disa minuta më pas Morrison është këndellur, madje thotë se “kishte shikuar rreth vetes dhe se e kishte kuptuar se është i vetmuar”.

Por shpejt gjeti forcë të mjaftueshme që të ngritet në këmbë dhe të kërkoj shokët. Kur edhe i gjeti, të gjithë u habitën, madje thotë se në fytyrat e tij dukej sikur kishin parë një fantazmë.

E historia e tij u bë edhe më interesante kur u tregoi bashkëluftëtarëve se si kishte shpëtuar. Në xhepin e majtë kishte Biblën të cilën e fuste çdo ditë në të njëjtin xhep. E copëza e granatës kishte shpuar rrobat e tij, por për të mos depërtuar në trup ishte ndalur nga fletët e shumta të Biblës.

Pas kësaj, Morrison më 1946 u rikthye në fermën e familjes jo larg Darien në Wisconsin. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Oficerët rusë në Krime e tradhtuan Putinin, i mundësuan ukrainasve sulmin masiv në flotën e Detit të Zi

Oficerët rusë në Krime e tradhtuan Putinin, i mundësuan ukrainasve sulmin masiv në flotën e Detit të Zi

Evropa
Daçiq deklaroi se Radoiçiq nuk ishte në pamjet e publikuara nga Manastiri i Banjskës, por Vuçiq para 6 muajve e pranonte se ai qëndron prapa personave të maskuar në veri të Kosovës

Daçiq deklaroi se Radoiçiq nuk ishte në pamjet e publikuara nga Manastiri i Banjskës, por Vuçiq para 6 muajve e pranonte se ai qëndron prapa personave të maskuar në veri të Kosovës

Serbia
Një burrë në SHBA pranoi krimin dhe kaloi 28 vjet burg, por u vërtetua se ishte i pafajshëm

Një burrë në SHBA pranoi krimin dhe kaloi 28 vjet burg, por u vërtetua se ishte i pafajshëm

Amerika
Zjarr në një objekt ku po zhvillohej një dasmë në Irak, 113 të vdekur dhe mbi 150 tjerë të lënduar

Zjarr në një objekt ku po zhvillohej një dasmë në Irak, 113 të vdekur dhe mbi 150 tjerë të lënduar

Azia
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Koreja e Jugut tregoi raketa moderne, dron dhe tanke në paradën e rrallë ushtarake

Koreja e Jugut tregoi raketa moderne, dron dhe tanke në paradën e rrallë ushtarake

Azia
Kalo në kategori