Kylian Mbappe u largua nga stadiumi pas fitores së Francës ndaj Danimarkës me çmimin ‘lojtari i ndeshjes’. Një çmim i merituar pas dy golave të tij, të cilat i shtohen golit në ndeshjen hapëse kundër Australisë.

Reklama

Sulmuesi i Paris Saint-Germain kaloi në zonën mikse i buzëqeshur por pa bërë asnjë deklaratë për gazetarët.

Deri në shtatë lojtarë nga Franca morën pjesë në fushën e medias me ose pa pasur nevojë: Hugo Lloris si kapiten dhe që jep gjithmonë disa citate, Aurelien Tchouameni, Antoine Griezmann, Jules Kounde, Olivier Giroud, Dayot Upamecano dhe Raphael Varane ishin të gjithë aty.

Heshtja e Mbappes ka çmimin e saj. Ka të ngjarë që lojtari dhe Federata Franceze e Futbollit të pranojnë dënimin e konsiderueshëm financiar që mbart me marrëveshje të ndërsjellë.

Reklama
Reklama

Për herë të parë, kundër Australisë , FFF-ja tashmë është paralajmëruar për mos nxjerrjen e lojtarit para mediave zyrtare dhe tani që ai është përsëritës, ai nuk do të kursehet nga gjoba. Një pyetje tjetër është se kush do ta paguajë gjobën, lojtari apo federata e tij.

Arsyet e heshtjes

Ajo që është e qartë është se mos-dalja para mediave është ndoshta një ide e përbashkët nga të dyja palët.

Ata të dy e dinë se Mbappe do të merret në pyetje për të ardhmen e tij dhe lojtari nuk dëshiron që situata e tij as të shpërqendrojë apo të largojë fokusin nga kombëtarja e tij, e para që kualifikohet në raundin e 16-të.

Reklama

Mbappe e di se gjithçka që ai thotë do të kalojë shumë më lartë se ekipi kombëtar dhe nuk dëshiron ta bëjë këtë për momentin.

Reklama

Ai gjithashtu nuk ka dhënë asnjë konferencë për shtyp në kampin stërvitor të Katarit pasi Lloris, Marcus Thuram, Matteo Guendouzi, Tchouameni, Upamecano, Eduardo Camavinga, Jordan Veretout, Olivier Giroud, Lucas Hernandez, Dembele, Varane dhe Theo Hernandez do ta bëjnë këtë.

Gjermania tashmë është gjobitur

Gjermania është një tjetër ekip që duhet të përballet me një sanksion të rëndësishëm ekonomik. Federata gjermane nuk solli asnjë lojtar në konferencë shtypi në prag të ndeshjes me Spanjën të dielën.

Reklama

Hansi Flick ishte i vetmi që u shfaq në sallën e shtypit edhe pse është e detyrueshme që një lojtar të shoqërojë trajnerin.

Federata Gjermane e Futbollit e ka pranuar gjobën pasi ishte mënyra e tyre për të protestuar ndaj vetos së FIFA-s duke mos lejuar kapitenin e tyre të mbante shiritin ‘One Love’ për të drejtat e njeriut në ndeshjen hapëse kundër Japonisë. /Telegrafi/

Reklama