LAJMI I FUNDIT:

Hajrullahu: Gazetarët po rrezikohen në veri, duhet të ketë reagime nga partitë politike dhe OJQ-të

Hajrullahu: Gazetarët po rrezikohen në veri, duhet të ketë reagime nga partitë politike dhe OJQ-të

Kryeredaktori i portalit Telegrafi, Muhamet Hajrullahu, ka thënë kolegët e tij po synojnë të raportojnë në mënyrë profesionale nga veriu i Kosovës, por ka shprehur disa pakënaqësi në lidhje me mungesën e reagimeve të ndjeshme dhe të fuqishme nga ana e Kosovës ndaj sulmeve të ndodhura.

Reklama

Ai ka theksuar se disa reagime ishin shumë diplomatike dhe mendon se duhet të ketë përgjigje edhe nga partitë politike dhe liderët e tyre, si dhe organizatat e shoqërisë civile në Kosovë, të cilat merren me median dhe marrin fonde dhe donacione.

Gjithashtu, ai ka vlerësuar se edhe organizatat vendore dhe ndërkombëtare, si OSBE-ja, duhet të jenë më aktive dhe të tregojnë hapur se gazetarët e të gjitha komuniteteve po pengohen gjatë raportimit.

“Kolegët tanë po synojnë të raportojnë në mënyre profesionale. Mua pak po më pengon që ka reagime shumë të pakta edhe të vobekta nga ana e Kosovës ndaj këtyre sulmeve. Sepse disa janë shumë diplomatike. Unë po mendoj që këto duhet të ketë reagime edhe nga partitë politike edhe liderët e partive politike. Edhe organizatat e shoqërisë civile në Kosovë, që merren me media dhe përfitojnë fonde donacione duhet të jenë më të zëshëm. Organizatat vendore dhe ndërkombëtare, si OSBE-ja, duhet të jenë më të zëshëm. Duhet ta thonë haptas që gazetarët e të gjitha komuniteteve po pengohen”, ka thënë ai.

Sulmohen gazetarët me gjësende të forta në Leposaviq
Lexo po ashtu Sulmohen gazetarët me gjësende të forta në Leposaviq

Po ashtu, Hajrullahu në një intervistë për emisionin FIVE të RTV Dukagjini ka përmendur rastin e pronarit serb të një lokali, ku ishin të pranishëm gazetarë nga të gjitha mediat e terrenit në veri.

Ai ka theksuar se roli i mediave në këtë situatë është që të dalin përtej raportimit thjesht të lajmeve, duke siguruar informacione në kohë reale nga burime zyrtare.

Ndër të tjera, Hajrullahu ka thënë se nuk është e mundur të publikohen lajme për sulmet në pjesën veriore të Kosovës nëse nuk ka konfirmim zyrtar nga policia e Kosovës dhe personat kompetent për t’u diskutuar.

Sipas tij, roli i mediave është të shkojnë përtej lajmit dhe të sigurojnë kontekst dhe analizë në këtë situatë. /Dukagjini/

Në trend Lajme

Më shumë
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

Lajme
Deputeti holandez: Koha për një përgjigje të fortë ndaj lëvizjeve të trupave të Serbisë

Deputeti holandez: Koha për një përgjigje të fortë ndaj lëvizjeve të trupave të Serbisë

Lajme
Kërcënohet në rrjetet sociale një polic në veri

Kërcënohet në rrjetet sociale një polic në veri

Lajme
Kongresisti amerikan Torres: Serbia t’i tërheq trupat nga kufiri, po përshkallëzon situatën

Kongresisti amerikan Torres: Serbia t’i tërheq trupat nga kufiri, po përshkallëzon situatën

Lajme
Kurti kërkon ndihmën amerikane kundër planeve luftarake të Serbisë

Kurti kërkon ndihmën amerikane kundër planeve luftarake të Serbisë

Lajme
Kalo në kategori