Modelja, e cila lansoi linjën e saj të kujdesit të lëkurës Rhode më 15 qershor, është paditur për shkelje të markës tregtare nga një markë tetë vjeçare e modës me të njëjtin emër, siç u raportua fillimisht nga TMZ .

Reklama

Në një deklaratë për Page Six Style, ekipi ligjor i kësaj të fundit pretendon se Hailey u përpoq të merrte markën tregtare nga dyshja e dizajnit Purna Khatau dhe Phoebe Vickers në 2018; kur ato refuzuan, Bieber thuhet se vazhdoi me lansimin e markës së saj Rhode gjithsesi.

“Ajo e bëri këtë pavarësisht se dinte për Rhode-in dhe të drejtat e tij paraprake”, tha Lisa T. Simpson, këshilltare kryesore gjyqësore në Rhode, për Page Six Style përmes emailit.

Reklama

“Është një rrethanë fatkeqe. Natyrisht, ne e kuptojmë që Hailey dëshiron të përdorë emrin e saj të mesëm për markën e saj, por ligji për këtë është i qartë: nuk mund të krijoni këtë lloj konfuzioni të markës vetëm sepse dëshironi të përdorni emrin tuaj. Ajo që po bën zonja Bieber është dëmtimi i një biznesi të bashkëpronësisë së pakicës që dy gra e kanë ndërtuar me kujdes në një markë globale në rritje”.

Reklama
‘Skuqja nga dielli’ është trendi i preferuar i të famshmeve si Hailey Bieber dhe Addison Rae ‘Skuqja nga dielli’ është trendi i preferuar i të famshmeve si Hailey Bieber dhe Addison Rae

E lansuar në vitin 2014, Rhode ofron fustane me stampime shumëngjyrëshe dhe veshje të dashura nga të famshëm si Mindy Kaling dhe Kelly Clarkson.

View this post on Instagram

A post shared by RHODE (@shoprhode)


Në një deklaratë të veçantë të ndarë me Page Six Style, bashkëthemelueset e Rhode, Khatau dhe Vickers pohojnë se ishin “të detyruara” të ngrenë padinë “për të mbrojtur biznesin”.

Hailey Bieber flet më në detaje për sulmin në tru, teksa tregon se më pas iu nënshtrua një operacioni në zemër Hailey Bieber flet më në detaje për sulmin në tru, teksa tregon se më pas iu nënshtrua një operacioni në zemër
Reklama

“Ndërsa një markë globale, ne jemi ende një kompani e re dhe në rritje dhe nuk mund të kapërcejmë një personazh të famshëm me ndjekësit e Hailey duke përdorur emrin e kompanisë sonë për të shitur produkte të ngjashme”, thanë ato.

“Ne nuk duam të padisim Hailey-n; ne duam ta festojmë atë. Si kolege gra sipërmarrëse, i urojmë suksese. Hailey ka fuqinë dhe ndikimin e yjeve të fituara me vështirësi. Ajo mund të zgjidhte çdo markë për kompaninë e saj. Ne kemi vetëm markën që kemi ndërtuar”.

Reklama

Në padi thuhet se “madhësia e ndjekjes së Bieber dhe viraliteti i marketingut të saj do të shkaktojnë dëm të menjëhershëm, të vazhdueshëm dhe të pariparueshëm për markën Rhode”. /Telegrafi/