LAJMI I FUNDIT:

Haaland pati prekje të topit më pak se portierët, pamjet tregojnë se Rudiger ishte arsyeja e ‘zhdukjes’ së norvegjezit

Haaland pati prekje të topit më pak se portierët, pamjet tregojnë se Rudiger ishte arsyeja e ‘zhdukjes’ së norvegjezit

Erling Haaland ishte i kufizuar në vetëm 21 prekje të topit në ndeshjen gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve të së martës mbrëma kundër Real Madridit falë, pjesërisht për faj të mbrojtjes së ngushtë të Antonio Rudiger.

Reklama

Real Madridi dhe Manchester City luajtën baras 1-1 në Santiago Bernabeu, me golat e shënuar nga Vinicius Junior në pjesën e parë dhe Kevin de Bruyne në të dytën.

Megjithatë, ajo që ra në sy ishte ndikimi i pakët në lojë nga ana e dy sulmuesve kryesor, Karim Benzema dhe Haaland, me këtë të fundit që ishte vetëm hija e nivelit që jemi mësuar ta shohim.

Haaland ishte thuajse i padukshëm në këtë ndeshje, duke arritur t’i bëjë vetëm 21 prekje të topit, shifër e cila ishte më e vogël sesa e portierit Ederson (29 prekje) dhe portierit të Real Madridit, Thibaut Courtois.

Arsyeja e ‘zhdukjes’ së Haaland mendohet se është gjetur dhe ai është qendërmbrojtësi gjerman, 30-vjeçaru Rudiger.

Rudiger e përdori fizikun e tij për të mbyllur kërcënimin sulmues të Haaland, i cili ishte i markuar në çdo lëvizje apo prekje të yllit të Cityt.

Disa video të publikuara në rrjetet sociale tregojnë më qartë se si Rudiger e ndiqte këmba këmbës Haalandin duke ia pamundësuar shkëlqimin në këtë ndeshje. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Pochettino u dërgon mesazh pronarëve të Chelseat pas disfatës nga Aston Villa

Pochettino u dërgon mesazh pronarëve të Chelseat pas disfatës nga Aston Villa

Premier League
Para nëntë muajsh fitoi Kupën e Botës, dhe tani po i jep fund karrierës - çfarë po ndodh me Papu Gomez?

Para nëntë muajsh fitoi Kupën e Botës, dhe tani po i jep fund karrierës - çfarë po ndodh me Papu Gomez?

Ndërkombëtare
Notat e lojtarëve: Atletico Madrid 3-1 Real Madrid, zhgënjen Vazquez

Notat e lojtarëve: Atletico Madrid 3-1 Real Madrid, zhgënjen Vazquez

La Liga
Harry Kane zbulon idhullin e tij të fëmijërisë që luante te Barcelona, nuk është ai që do të prisnit

Harry Kane zbulon idhullin e tij të fëmijërisë që luante te Barcelona, nuk është ai që do të prisnit

Ndërkombëtare
Humbja ndaj Newcastle shënon rekord të zi për Sheffieldin

Humbja ndaj Newcastle shënon rekord të zi për Sheffieldin

Premier League
Spektakël me katër gola në Metropolitano: Atletico ia shkakton humbjen e parë Real Madridit për këtë sezon

Spektakël me katër gola në Metropolitano: Atletico ia shkakton humbjen e parë Real Madridit për këtë sezon

La Liga
Kalo në kategori