LAJMI I FUNDIT:

Grupi Wagner mund të largohet nga Ukraina, ka thënë Prigozhin

Grupi Wagner mund të largohet nga Ukraina, ka thënë Prigozhin

Grupi Wagner mund të mos qëndrojë më në Ukrainë, ka thënë udhëheqësi i tij.

Yevgeny Prigozhin – i cili mbetet në mosmarrëveshje me ministrinë ruse të mbrojtjes – i bëri komentet kur u pyet se në cilën zonë do të luftonte grupi tjetër, shkruan Sky News, përcjell Telegrafi.

“Nuk jam i sigurt se do të veprojmë në Ukrainë”, citohet të ketë thënë udhëheqësi mercenar, trupat e të cilit së fundmi morën Bakhmutin në emër të Rusisë pas betejës më të gjatë dhe më vdekjeprurëse të luftës.

Vlen të theksohet se Prigozhin ka një tendencë për të qenë sarkastik në deklaratat e tij publike.

Ai gjithashtu dha një vlerësim për forcat ukrainase që pasqyron më nga afër atë të ekspertëve ushtarakë perëndimorë sesa propagandën ruse.

“Çdo ofensivë dhe rezultatet e saj duhet të vlerësohen pasi të jetë shteruar potenciali sulmues i armikut”.

Dhe “Me sa kuptoj unë, potenciali sulmues i Ukrainës është shumë, shumë larg të qenit i shteruar”.

“Do të duhen një muaj e gjysmë apo dy dhe ne do të duhet të vendosim nëse ata e kanë arritur rezultatin e tyre apo jo”. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Pamje që tregojnë sesi ushtrisë ruse i mungon profesionalizmi në fushëbetejë – gabimet që u kanë kushtuar edhe me jetë

Evropa
Kreu i ushtrisë britanike tregon se kur Ukraina mund të fillojë kundërofensivën

Kreu i ushtrisë britanike tregon se kur Ukraina mund të fillojë kundërofensivën

Evropa
U pyet se a do të ketë takim me kryeministrin kroat, Vuçiq në Tiranë: Nuk e di nëse do të diskutojmë për cilësinë e ‘smokit dhe krembananeve’

U pyet se a do të ketë takim me kryeministrin kroat, Vuçiq në Tiranë: Nuk e di nëse do të diskutojmë për cilësinë e ‘smokit dhe krembananeve’

Serbia
Elefanti kapë më hundë turisten ruse në Indi, e përplas me të forcën në tokë

Elefanti kapë më hundë turisten ruse në Indi, e përplas me të forcën në tokë

Azia
Kishin dalë për skijim, bora “i varrosi për së gjalli” – pamje nga shpëtimi i skiatorëve në Nevada dhe Kaliforni

Kishin dalë për skijim, bora “i varrosi për së gjalli” – pamje nga shpëtimi i skiatorëve në Nevada dhe Kaliforni

Amerika
Rusët abuzuan me trupin e pajetë të Navalnyt

Rusët abuzuan me trupin e pajetë të Navalnyt

Evropa
Kalo në kategori