LAJMI I FUNDIT:

Google prezanton Gemini 1.0, konkurrentin e ChatGPT, e quan ‘modelin më të madh dhe më të aftë të Inteligjencës Artificiale’

Google prezanton Gemini 1.0, konkurrentin e ChatGPT, e quan ‘modelin më të madh dhe më të aftë të Inteligjencës Artificiale’

Është fillimi i një epoke të re të Inteligjencës Artificiale në Google, thotë CEO Sundar Pichai: epoka e Gemini.

Gemini është produkti më i fundit i Google, të cilin Pichai e prezantoi për herë të parë në konferencën e zhvilluesve I/O në qershor dhe tani po lansohet për publikun, përcjell Telegrafi.

Dhe nëse dëgjoni se si e përshkruajnë shefat e Google, lansimi i tij është një hap i madh përpara në një model të AI që përfundimisht do të ndikojë praktikisht në të gjitha produktet e Google.

“Një nga gjërat e fuqishme të këtij momenti”, thekson Pichai, “është që ju mund të punoni në një teknologji themelore dhe ta bëni atë më të mirë dhe ajo rrjedh menjëherë nëpër produktet tona”.

Por Gemini 1.0 nuk është më shumë se një model i vetëm i AI.

Ekziston një version më i lehtë i quajtur Gemini Nano që është menduar të ekzekutohet në mënyrë origjinale dhe offline në pajisjet Android.

Ekziston një version më i fortë i quajtur Gemini Pro që së shpejti do të fuqizojë shumë shërbime të Google AI dhe është “shtylla” e Bard duke filluar nga sot.

Dhe ekziston një model edhe më i aftë i quajtur Gemini Ultra që është më i fuqishëm që Google ka krijuar ende dhe duket se është projektuar kryesisht për qendrat e të dhënave dhe aplikacionet e ndërmarrjeve.

Ndryshe, OpenAI lansoi ChatGPT një vit e një javë më parë, dhe kompania dhe produkti u bënë menjëherë “gjërat më të mëdha” në AI. /Telegrafi/


Në trend Teknologji

Më shumë
Rregullat për ‘fotografimin’ e ekranit në WhatsApp po ndryshojnë

Rregullat për ‘fotografimin’ e ekranit në WhatsApp po ndryshojnë

Teknologji
Fshini menjëherë këto aplikacione, vjedhin të dhënat bankare – janë shkarkuar 200 mijë herë

Fshini menjëherë këto aplikacione, vjedhin të dhënat bankare – janë shkarkuar 200 mijë herë

Teknologji
Një truk i fshehur i Google Maps - që shumë pak njerëz e dinë

Një truk i fshehur i Google Maps - që shumë pak njerëz e dinë

Teknologji
Musk thotë se çipi i parë i trurit të njeriut mund të lëvizë

Musk thotë se çipi i parë i trurit të njeriut mund të lëvizë "miun e kompjuterit" rreth ekranit, duke menduar

Teknologji
Kodi sekret në WhatsApp: A e dini se çfarë do të thotë nëse ju merrni mesazhin

Kodi sekret në WhatsApp: A e dini se çfarë do të thotë nëse ju merrni mesazhin "14643"?

Teknologji
X pezullon shkurtimisht llogarinë e të vesë së Alexei Navalny, nga rrjeti social thanë se ishte një gabim në sistem

X pezullon shkurtimisht llogarinë e të vesë së Alexei Navalny, nga rrjeti social thanë se ishte një gabim në sistem

Teknologji
Kalo në kategori