LAJMI I FUNDIT:

Google paditet nga një familje nga Karolina e Veriut pas vdekjes së një burri i cili ra nga një urë, pasi ndoqi udhëzimet e Google Maps

Google paditet nga një familje nga Karolina e Veriut pas vdekjes së një burri i cili ra nga një urë, pasi ndoqi udhëzimet e Google Maps

Google është paditur për neglizhencë nga familja e një burri nga Karolina e Veriut, i cili vdiq pasi voziti makinën e tij drejt një ure të shembur, ndërsa ndoqi udhëzimet e dhëna nga Google Maps.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Philip Paxton, një shitës i pajisjeve mjekësore dhe baba i dy fëmijëve u mbyt në shtator të vitit të kaluar pasi xhipi i tij ra nga ura që ishte “thyer” nëntë vjet më parë.


Në një padi të ngritur të martën, familja e tij pretendoi se shumë njerëz kishin njoftuar Google Maps për kolapsin dhe i kishin kërkuar kompanisë të përditësonte informacionin e itinerarit.

Çfarë ndodhi atë ditë?

Paxton dhe gruaja e tij, Alicia, organizuan një festë për vajzën e tyre në shtëpinë e një shoku në Hickory, një lagje në Karolinën e Veriut.

Megjithatë, Paxton nuk e kishte vizituar kurrë shtëpinë para asaj dite dhe gjithashtu ishte “përgjithësisht nuk kishte njohuri” për zonën, sipas padisë.

Ndërsa gruaja e tij shkoi herët, Paxton qëndroi deri vonë për të pastruar dhe u kthye me makinë vetëm në shtëpi.

Kur ai dyshohet se ndoqi Google Maps për të bërë rreth 10 minuta me makinë për në shtëpi, Paxton nuk e dinte se kishte një urë të shembur, thuhet në padi.

Rreth orës 23:00, në zonën e errët të urës ku nuk kishte ndriçim, automjeti i Paxton “doli nga një skaj i pambrojtur i urës dhe ra më poshtë”, thuhet në padi.

Dhe shërbimet e emergjencës gjetën xhipin e 47-vjeçarit me kokë poshtë dhe pjesërisht të zhytur në përrua. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Apple dëshiron të merret me ata që shikojnë në telefonin tuaj

Apple dëshiron të merret me ata që shikojnë në telefonin tuaj

Teknologji
Windows 12 do të lansohet në treg verën e ardhshme?

Windows 12 do të lansohet në treg verën e ardhshme?

Teknologji
Shumëkush nuk i di këto gjëra për iPhone

Shumëkush nuk i di këto gjëra për iPhone

Teknologji
Google heq aplikacionin “që ndihmon njerëzit të bojkotojnë kompanitë e lidhura me Izraelin”

Google heq aplikacionin “që ndihmon njerëzit të bojkotojnë kompanitë e lidhura me Izraelin”

Teknologji
Pavarësisht nga një fitim i raportuar së fundmi, Spotify do të largojë nga puna pothuajse 20 për qind të fuqisë punëtore

Pavarësisht nga një fitim i raportuar së fundmi, Spotify do të largojë nga puna pothuajse 20 për qind të fuqisë punëtore

Teknologji
Mira Murati në mesin e 25 grave më të fuqishme në botë, sipas gazetës Financial Times

Mira Murati në mesin e 25 grave më të fuqishme në botë, sipas gazetës Financial Times

Teknologji
Kalo në kategori