Arthur C. dhe Damien T, të dy 28 vjeç, u arrestuan dje në Francë pasi bota pa një video ku shihej njëri prej tyre duke qëlluar me shuplakë presidentin e Francës, Emanuel Macron.

Macron u godit nga Damien T, i cili qëndroi në rreshtin e parë nga pengesa dhe priti që presidenti francez të afrohej për t’i përshëndetur qytetarët. Demien, siç mund të shihet në një nga videot që qarkullojnë në rrjetet sociale, fillimisht zgjati dorën tek Macron dhe në të njëjtën kohë e goditi në fytyrë me dorën tjetër.

Macron goditet me shuplakë në fytyrë nga një qytetar Macron goditet me shuplakë në fytyrë nga një qytetar

Disa media lokale raportuan se Artur C. ishte duke filmuar sulmin e planifikuar me një telefon celular.

Gjatë kontrollit në banesën e të arrestuarit tjetër, Arthur C, u gjetën kopje të Mein Kampf dhe u sekuestrua një pushkë e gjatë, për të cilën kishte leje.

Nuk dihet pse motivi i sulmit ndaj Macron, dhe “Le Monde” deklaron se të arrestuarit në polici nuk e komentuan atë. Dënimi për të cilin ata mund të dënohen është tre vjet burg.

Interesante, sulmuesit dhanë një deklaratë për mediat lokale në të njëjtën ditë. Gazetari i Quotidien, Paul Larouturo iu afrua tre burrave që prisnin të vinte Macroni.

“Çfarë po bën ju të tre këtu?”, pyeti gazetari, transmeton Telegrafi.

“Asgjë”. Ne kemi ardhur për të parë Macronin tonë të dashur. Nuk e di nëse mund të flasim me të, por… Ka gjëra që ne do të donim t’i thonim, por fatkeqësisht nuk mund të themi… Rënia e Francës ”, u përgjigj burri i parë, me një maskë në fytyrë dhe syze te errëta.

Macron: Shuplaka, ngjarje e izoluar Macron: Shuplaka, ngjarje e izoluar

Në një moment, një burrë me bluzë të zezë thotë se “Ne kemi një president të dashur që thotë se nuk kemi kulturë”.

Gazetari pastaj i afrohet një burri tjetër me bluzë të zezë, por ai nuk ishte në gjendje të fliste. “Ne e dimë që ju keni një tendencë për të shtrembëruar atë që ju është thënë. Ne nuk do të komentojmë më tej”.

I vetmi nga të tre që nuk tha asgjë ishte një burrë me bluzë jeshile, i cili goditi më vonë goditi Macronin. /Telegrafi/