Gjyqtari Carlos Padilla ka pranuar se i ka dhënë Manny Pacquiao 18 sekonda për t’u ngritur pasi u rrëzua në një përballje në vendlindjen e tij.

Reklama

Para ditëve të tij si kampion bote në peshë të shumëfishtë, Pacquiao ishte një boksier i ri dhe u përball me australianin Nedal Hussein për një titull në peshën super të lehtë. Dhe në raundin e katërt të garës së tyre në Filipine, Hussein e rrëzoi Pacquiaon me një goditje të fortë, duke detyruar një numërim dhjetë sekondash nga gjyqtari Padilla.

Megjithatë, arbitri filipinas i lejoi Pacquiao-s për 18 sekonda të ngrihej pasi ishte i trullosur dhe e la garën të vazhdonte pavarësisht protestave të Huseinit. Dhe më shumë se dy dekada më vonë, arbitri ka pranuar se ai dha një numërim të gjatë pasi iu tha se ishte një ndeshje e rëndësishme për Pacquiaon që të fitonte, si dhe bëri lëvizje të tjera që penguan aftësinë e Huseinit për të fituar.

Reklama
Reklama

Manny Pacquiao u rrëzua në raundin e katërt nga Nedal Hussein

“Manny nuk ishte ende një kampion bote, ai ishte i mirë vetëm në Filipine”, ka zbuluar Padilla në një intervistë të fundit me kanalin YouTube të WBC. “Ajo luftë, unë kujtoj shumë mirë dhe një ditë më herët më thanë ‘Carlos, të lutem – kjo është një luftë e rëndësishme për Pacquiaon, sepse fituesi do të ketë mundësinë të luftojë për kampionatin botëror'”.

“Pra, ju e njihni kundërshtarin, Husein, ose sido që të ishte emri i tij. Ai është më i gjatë, më i ri, më i fortë dhe një luftëtar i ndyrë, i menaxhuar nga Jeff Fenech. Kështu që në raundin e shtatë, mendoj se (ishte raundi i katërt), Manny u rrëzua, mendova se do të ngrihej, por sytë e tij ishin me sy të turbulluar”.

Reklama
Reklama

“Unë jam filipinas, dhe të gjithë që shikojnë luftën janë filipinas, kështu që e zgjata numërimin. Di si ta bëj. Kur u ngrit, i thashë: ‘Hej, a je mirë?” Ende po zgjatë lufta. A je mirë? Mirë, luftoni!’ dhe pastaj Hussein……sepse Manny nuk ishte si Manny tani, ai nuk ishte trajnuar ende nga Freddie Roach, por ai u rrëzua pësëri. Unë i thashë kundërshtarit, ‘Hej, ju nuk e bëni këtë’. E dini, unë po e zgjasja duelin. Dhe i thash gjyqtarëve t’i heqnin pikët”, ka vazhduar ai.

Dhe ai nuk ishte i sigurt se Pacquiao do të fitonte në kartat e rezultateve edhe pas zbritjes së pikës së kundërshtarit, duke i thënë bashkatdhetarit të tij se më mirë të ndalonte. “Unë thashë ‘më mirë ta rrëzoni atë djalë Mannyn, sepse mund të jemi në telashe’”, shtoi Padilla. “Djali ishte i fortë”.

Reklama
Reklama

Padilla përfundimisht bëri që doktori të shikonte prerjen dhe të ndalonte luftën, duke i dhënë Pacquiao një fitore dhe duke e vendosur atë në rrugën e drejtë në kategori të shumta peshash. Ndërkohë, Hussein nuk ishte në gjendje të merrte kurrë një titull botëror, pavarësisht se mori dy mundësi. Ai përfundoi duke u bërë shitës në Australi, ndërsa Pacquiao është një multimilioner dhe figurë politike në vendin e tij. /Telegrafi/