Gjimnasti Ivan Kuliak shkaktoi reagime të ashpra duke veshur një simbol të luftës ruse në veshjen e tij ndërsa ndante një podium me një rival ukrainas.

Reklama

Ish-kampioni rus i të rinjve Kuliak sapo kishte përfunduar i treti pas fituesit të Ukrainës Illia Kovtun në paralele në një ngjarje të Kupës së Botës në Atletikë që po mbahet në Doha.

Dhe ndërsa gjimnastët u fotografuan duke qëndruar krah për krah për të marrë medaljet e tyre, dukej qartë një shkronjë ‘Z’ e ngjitur në mes të veshjes së Kuliak.

Russian gymnast Ivan Kuliak caused outrage by wearing a national war symbol on the podium

Shkronja Z, e cila simbolikisht përfaqëson ‘fitoren’ në rusisht, është ngjitur në pjesën e përparme të tankeve të Vladimir Putin dhe automjeteve të tjera ushtarake.

Reklama

Gjimnasit 20 vjeç mori trajnim ushtarak me ushtrinë ruse vitin e kaluar.

Reklama
Pse Rusia përdorë shkronjë “Z” në mjetet luftarake në Ukrainë dhe çfarë do të thotë? Pse Rusia përdorë shkronjë “Z” në mjetet luftarake në Ukrainë dhe çfarë do të thotë?

Z në veshjen e tij ishte në vend të flamurit rus, i ndaluar nga Federata Ndërkombëtare e Gjimnastikës, e cila gjithashtu ka anuluar të gjitha ngjarjet në Rusi dhe Bjellorusi.

Kuliak was sharing the podium in Doha with first-place Ukrainian gymnast Illia Kovtun

Politikanët, aktivistët dhe influencuesit pro-Putin janë parë gjithashtu të veshur me rroba dhe distinktivë me shkronjën ‘Z’ për të treguar mbështetjen e tyre për luftën. Emblema ‘Z’ po shitet nga Russia Today, kanali televiziv i financuar nga Kremlini.

Ministria ruse e Mbrojtjes lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “Z” do të thotë fitore. /Telegrafi/