Gjermania po përballet me përmbytje të mëdha shkaku i motit të ligët, ku deri më tani e kanë humbur jetën të paktën 42 persona dhe kjo nuk e ndalur vizitën e kancelares gjermane, Angela Merkel në SHBA.

Më e keqja e përmbytjes ka qenë në shtetet e Rhineland-Palatinate dhe North Rhine-Westphalia, ku ndërtesat dhe makinat janë larë.

Ndërkohë, presidenti amerikan, Joe Biden dhe Kancelarja gjermane, Angela Merkel do të takohen në Uashington të enjten (sot) në atë që ka të ngjarë vizita e fundit e liderës evropiane në Shtëpinë e Bardhë përpara se ajo të heqë dorë nga pozicioni i saj gjatë vjeshtës.

Foto ArkivMosmarrëveshja e vazhdueshme midis Shteteve të Bashkuara dhe Gjermanisë mbi një tubacion rus gazi, të quajtur Nord Stream 2, pritet të zhvillohet të dy të enjten në mes të dy udhëheqësve në Zyrën Oval, sipas zyrtarëve të lartë të administratës.

Ndryshimi i klimës, vaksinat COVID-19, sulmet kibernetike ruse, Ukraina dhe nxitja e demokracive të tyre janë gjithashtu tema në rendin e ditës, tha një zyrtar, raporton cnn.

Vizita vjen vetëm tre muaj para se Merkel të lërë rolin e saj si kancelare e Gjermanisë në tetor, pasi kishte shërbyer në këtë pozicion për më shumë se 15 vjet. Zgjedhjet për të zëvendësuar “kancelaren e botës së lirë” janë në shtator. Biden do të jetë presidenti i katërt amerikane me të cilën është takuar liderja gjermane. /Telegrafi/