LAJMI I FUNDIT:

Gjermanët llogaritën se sa kushton rritja e një fëmijë deri në moshën 18 vjeçare

Gjermanët llogaritën se sa kushton rritja e një fëmijë deri në moshën 18 vjeçare

Sipas Entit Gjerman të Statistikave, në vitin 2018 çiftet shpenzonin mesatarisht 763 euro në muaj ose 9756 euro në vit për një fëmijë.

Reklama

Prindërit e vetëm me një fëmijë shpenzonin mesatarisht vetëm 53 euro më pak në muaj, ose gjithsej 8520 euro në vit.

Ushqimi, veshmbathja dhe strehimi përbëjnë më shumë se gjysmën e shpenzimeve, ndërsa vetëm 15 për qind e parave shkojnë për objektet kulturore, aktivitetet e kohës së lirë dhe argëtimin. Sipas mediave gjermane, nëse familjet kanë më shumë fëmijë, kostot bien.

Me dy fëmijë shpenzimet janë 1267 euro në muaj (në vend të 1526 euro), me tre fëmijë 1770 euro (në vend të 2289 euro). Kjo ndoshta sepse disa gjëra të nevojshme për një fëmijë janë tashmë aty, të mbetura nga fëmijët më të mëdhenj.

Prindërit shpenzojnë rreth 679 euro në muaj për një fëmijë gjashtëvjeçar (8,148 euro në vit), dhe për një fëmijë dymbëdhjetë vjeç është mesatarisht 953 euro (11,436 euro në vit).

Sigurisht, këto shifra janë vetëm mesatare. Ka mënyra se si mund të kurseni para. Pajisjet e foshnjave, duke përfshirë karriget, krevat dhe karriget e fëmijës, mund të blihen të dorës së dytë, ashtu si rrobat e fëmijëve. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Fun
Një skenë komike në asamblenë e OKB-së: Të gjithë po qeshin me veprimin e ambasadorit serb në SHBA

Një skenë komike në asamblenë e OKB-së: Të gjithë po qeshin me veprimin e ambasadorit serb në SHBA

Fun
Djaloshi i vogël i kërkoi princit të kurorës një Mercedes, Mohammed bin Salman ia plotëson dëshirën

Djaloshi i vogël i kërkoi princit të kurorës një Mercedes, Mohammed bin Salman ia plotëson dëshirën

Fun
Në gusht fitoi në lotarinë amerikane, xhekpotin prej 1.6 miliardë dollarësh - fituesi lajmërohet tani për ta tërhequr shpërblimin

Në gusht fitoi në lotarinë amerikane, xhekpotin prej 1.6 miliardë dollarësh - fituesi lajmërohet tani për ta tërhequr shpërblimin

Interesante
Askush nuk e pret posterin si ky qen

Askush nuk e pret posterin si ky qen

Fun
Ariu mendohej se është sy patrembur, por kjo video dëshmon të kundërtën

Ariu mendohej se është sy patrembur, por kjo video dëshmon të kundërtën

Fun
Kalo në kategori