Gian Piero Gasperini ka folur pas fitores së Atalantas në udhëtim te Valencia dhe kalimin tutje në çerekfinale të Ligës së Kampionëve.

Atalanta fitoi ndeshjen e parë 4-1 në San Siro, të dytën 4-3 në Mestallan e zbrazët, të luajtur pas dyerve të mbyllura për shkak të përhapjes së coronavirusit, por përkundër të gjithave kjo fitore i ka bërë të lumtur italianët.

“Penalltia pas tre minutash ishte një ngritje shtesë e besimit. Ne luftuam pak në pjesën e parë, bëmë shumë më mirë në të dytën”,  ka thënë fillimisht Gasperini për Sky Sport Italia.

“Asnjëherë nuk është e lehtë, pranuam gola të shmangshëm, por donim të fitonim këtu dhe absolutisht të mos dilnim me një barazim ose humbje. Donim të konfirmonim edhe punën e mirë që do të kishim bërë me një fitore edhe këtu”.

Triller me shtatë gola në “Mestalla” nën regjinë e Josip Ilicic , Atalanta në mesin e tetë më të mirave në LK Triller me shtatë gola në “Mestalla” nën regjinë e Josip Ilicic , Atalanta në mesin e tetë më të mirave në LK

Josip Ilicic ishte padyshim “Lojtari i Ndeshjes”, pasi ai u bë lojtari i parë ndonjëherë që shënoi katër gola në udhëtim gjatë një takimi me nokaut të Ligës së Kampionëve.

Lojtar i ndeshjes, Josip Ilicic (Foto: UEFA Pool/Getty Images/Guliver)

“Ilicic donte të mos luajte, i thashë më jep një minutë dhe do të të lë jashtë. Ai bën përpjekje për tu rikuperuar pas një vrapimi të fortë, por pas disa minutash, ai është më i fortë se kurrë”.

“Mendoj se ka shumë pak lojtarë që kanë shënuar katër gola në një lojë të vetme të Ligës së Kampionëve”.

Atalanta (Foto: UEFA Pool/Getty Images)

Atalanta tani ka shënuar 87 gola në 38 ndeshje këtë sezon dhe kaloi në çerekfinale në sezonin e tyre të parë ndonjëherë në Ligën e Kampionëve.

Notat e lojtarëve, Valencia 3-4 Atalanta: Josip Ilicic me notë maksimale Notat e lojtarëve, Valencia 3-4 Atalanta: Josip Ilicic me notë maksimale

“Është diçka shumë e jashtëzakonshme që ne shënojmë kaq shumë gola, shpesh katër ose më shumë. Pas një fillimi të vështirë të kësaj gare, ne u ngritë, fituam radhazi katër ndeshje të Ligës së Kampionëve dhe pamë sonte që mund të bëjmë shumë më mirë”.

“Ne e dimë që shumë njerëz po na vëzhgonin nga Bergamo dhe morëm shumë mesazhe, përfshirë drejtorin e spitalit, kështu që jemi të lumtur që u dhamë atyre një moment gëzimi”, përfundoi trajneri italian. /Telegrafi/