LAJMI I FUNDIT:

Garë e pasigurt për Senatin e SHBA: Gjeorgjia zhvillon balotazhin e zgjedhjeve më 6 dhjetor

Garë e pasigurt për Senatin e SHBA: Gjeorgjia zhvillon balotazhin e zgjedhjeve më 6 dhjetor

Pasi u bë e ditur se rezultat e zgjedhjeve për Senatin amerikan do të varen nga tre shtete federale, përkatësisht Nevada, Arizona dhe Georgia, është bërë e ditur se raundi i dytë i zgjedhjeve do të mbahet në shtetin e fundit të lartpërmendur.

Sekretari i Shtetit, Brad Raffensperger, tha se gara për Senatin amerikan në Gjeorgji është ende e ngushtë, dhe se asnjë nga kandidatët nuk ka marrë më shumë se 50 për qind të votave, pas numërimit të 99 për qind të votave, transmeton Telegrafi.


Për shkak të kësaj, u vendos se si do të zhvillohet raundi i dytë i zgjedhjeve, i cili do të mbahet më 6 dhjetor.

Në këtë shtet federal, gara për Senatin është mes republikanit Herschel Walker dhe demokratit Raphael Warnock.

Për këtë vendim ka folur edhe Raphael Warnock, i cili ka konfirmuar organizimin e raundit të dytë të zgjedhjeve.

“Shkojmë në raundin e dytë në Georgia. Ta bëjmë sërish këtë”, shtoi Warnock. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gjykata e BE-së vendos se simbolet fetare mund të ndalohen, si do të funksionojë?

Gjykata e BE-së vendos se simbolet fetare mund të ndalohen, si do të funksionojë?

Evropa
Zelensky papritur anulon fjalimin në Kongresin amerikan

Zelensky papritur anulon fjalimin në Kongresin amerikan

Amerika
Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Botë
SHBA ua ndalon hyrjen në vend kolonëve izraelitë që sulmuan palestinezët në Bregun Perëndimor

SHBA ua ndalon hyrjen në vend kolonëve izraelitë që sulmuan palestinezët në Bregun Perëndimor

Azia
Pfizer padit Hungarinë, refuzoi të paguajë 60 milionë euro për vaksinat e coronavirusit

Pfizer padit Hungarinë, refuzoi të paguajë 60 milionë euro për vaksinat e coronavirusit

Evropa

"Më ka marrë malli", vajza 5-vjeçare izraelite rikthehet në kopsht pas lirimit nga Hamasi

Azia
Kalo në kategori