Fitorja e Tyson Furyt ndaj Wladimir Klitschko mund të ketë qenë momenti kur ai u prezantua me të vërtetë në skenën botërore, por britaniku nuk ka ndjenja veçanërisht pozitive ndaj asaj nate historike.

Reklama

Gypsy King u bë kampion bote për herë të parë kur mposhti ukrainasin në Gjermani, duke ngritur titujt e peshave të rënda IBF, IBO, WBA (Super) dhe WBO.

Jeta e tij ka qenë disi si një slitë me rul në atë kohë, duke luftuar me depresionin dhe varësinë përpara se të bënte një nga rikthimet e mëdha të sportit.

Tyson Fury e ka etiketuar fitoren e tij të famshme ndaj Wladimir Klitschkos në Gjermani një 'mallkim'

Një kampion bote edhe një herë, Fury po përgatitet të mbrojë titullin e tij në WBC kundër Derek Chisora.

Reklama

Duke folur në The MMA Hour, ai tha: “Mendoj se ishte si një natë e keqe, për të qenë i sinqertë. Unë mendoj se ishte si një mallkim”.

Reklama

“Kanë kaluar plot shtatë vjet që nga ajo kohë. Ishin 27 vite fantastike që çuan në të, por në dreq shtatë vjet që nga ajo kohë. Është pothuajse një mallkim që mundi Wladimir Klitschko”.

“Ju thoni se kam marrë gjithçka që kam dashur ndonjëherë, nuk kam dashur kurrë të gjithë famën dhe të gjitha të mirat që vijnë me të qenit kampion, nuk ishte për këtë”.

Fury tronditi botën kur i dha fund mbretërimit të gjatë të peshës së rëndë ukrainase

“Unë mora gjithçka që doja duke mposhtur Klitschkon – vetëm duke marrë atë fitore ndaj tij. Ti nuk e ke më jetën tënde, nuk mund të shkosh askund, nuk mund të bësh një jetë normale. Pra, nuk është ajo që doja dhe nuk është një jetë e mrekullueshme – kjo është e keqe dreqin”.

Reklama
Reklama

“Nuk është mirë sepse nuk ke më jetën tënde. Jam ngecur aty ku duhet të torturohem nga njerëzit kudo që shkoj. Pra, po, nuk është gjithçka ajo që doja, nuk e dija me të vërtetë se në çfarë po futesha, për të qenë i drejtë”, ka vazhduar ai. /Telegrafi/