LAJMI I FUNDIT:

Franca nxjerr në shitje një vilë luksoze të një oligarku të ndjerë rus – ai ishte kundërshtar i madh i Putinit

Franca nxjerr në shitje një vilë luksoze të një oligarku të ndjerë rus – ai ishte kundërshtar i madh i Putinit

Autoritetet franceze kanë nxjerrë në shitje një vilë luksoze shumë milionëshe të sekuestruar të oligarkut rus, Boris Berezovsky, i cili vdiq në vitin 2013 dhe ishte kundërshtar i betuar i presidentit, Vladimir Putin.

Reklama

Berezovsky bleu Chateau de la Garoupe në Cote d’Azur në vitet 1990 ndërsa presidenti i parë i Rusisë post-sovjetike, Boris Yeltsin, ishte në pushtet dhe manjati konsiderohej një nga njerëzit më të fuqishëm në vend.

Por, ajo u konfiskua nga autoritetet franceze në vitin 2015, dy vjet pasi Berezovsky u gjet i vdekur në Angli në rrethana që nuk janë shpjeguar kurrë plotësisht. Atëbotë ishte kundërshtar i ashpër i Putinit, raporton theguardian.

Prona u ndërtua në Cap d’Antibes prestigjioze nga industrialisti dhe deputeti britanik, Charles McLaren, ndërsa aty më parë kishin jetuar edhe Pablo Picasso, Cole Porter dhe Ernest Hemingway.

Cote d’Azur ka qenë i populluar me rusët e pasur të kohës së Rusisë cariste. Pas rënies së BRSS, ajo u bë një shesh lojërash i preferuar për oligarkët e vendit.

Pushtimi i Rusisë në Ukrainë dhe sanksionet nga perëndimi e kanë bërë posedimin e pronave dhe madje edhe hyrjen në Francë gjithnjë e më problematike për shumë rusë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Amerika
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Botë
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Evropa
Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Evropa
Kalo në kategori