LAJMI I FUNDIT:

Franca ua ndalon TikTok-un punonjësve të shtetit

Franca ua ndalon TikTok-un punonjësve të shtetit

Qeveria franceze ndaloi sot instalimin dhe përdorimin e aplikacioneve argëtuese si rrjeti social “TikTok”, platforma amerikane e transmetimit “Netflix” apo lojën “Candy Crash” për të gjithë nëpunësit civilë.

Reklama

Këto aplikacione mbartin “rreziqe për sa i përket sigurisë kibernetike dhe mbrojtjes së të dhënave të zyrtarëve publikë dhe administratës”, thanë bashkëpunëtorët e paidentifikuar të ministrit të Administratës Publike, Stanislas Gerini.

Ky ndalim do të zbatohet për telefonat zyrtarë të 2.5 milionë punonjësve në administratën shtetërore, por jo për pajisjet e tyre personale.

“TikTok” është nën sulmin e autoriteteve të disa vendeve për shkak të frikës se të dhënat e përdoruesve nga aplikacioni në pronësi të kompanisë kineze, “Byte Dance” mund të përfundojnë në duart e autoriteteve në Pekin, gjë që mund të dëmtojë interesat e sigurisë perëndimore.

Kur bëhet fjalë për “TikTok”, Franca ndoqi shembullin e SHBA-së, Kanadasë, Britanisë së Madhe dhe Belgjikës, por e shtriu ndalimin në të gjitha aplikacionet argëtuese, pavarësisht se kush i zotëron ato.

CEO i TikTok dëshmoi para Kongresit amerikan - rrjeti social mund të ndalohet në SHBA
Lexo po ashtu CEO i TikTok dëshmoi para Kongresit amerikan - rrjeti social mund të ndalohet në SHBA

Ndryshe, gjatë marrjes në pyetje në Kongresin amerikan, shefi ekzekutiv i TiKTok, Shou Chew u përpoq të jepte përgjigje të nuancuara dhe herë pas here u përpoq të korrigjonte ligjvënësit mbi perceptimet e gabuara për kompaninë dhe mëmën e saj. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Vision Pro: Zbulohen kufjet e reja të realitetit të shtuar të Apple - bëhet i ditur edhe çmimi i tyre

Vision Pro: Zbulohen kufjet e reja të realitetit të shtuar të Apple - bëhet i ditur edhe çmimi i tyre

Teknologji
Android 14 mund të sjellë funksionin e shëndetit në telefona dhe tableta

Android 14 mund të sjellë funksionin e shëndetit në telefona dhe tableta

Teknologji
Senatorët amerikanë vënë në dyshim respektimin e privatësisë nga ana e Twitter nën pronësinë e Elon Musk

Senatorët amerikanë vënë në dyshim respektimin e privatësisë nga ana e Twitter nën pronësinë e Elon Musk

Teknologji
GPT-5 spekulohet të jetë më inteligjent se njerëzit, kur do të vijë dhe çfarë mund të ketë?

GPT-5 spekulohet të jetë më inteligjent se njerëzit, kur do të vijë dhe çfarë mund të ketë?

Teknologji
Andi Mashkulli, 15 vjeçari që u shpall fitues i garës mbarëkombëtare në fushën e teknologjisë informative

Andi Mashkulli, 15 vjeçari që u shpall fitues i garës mbarëkombëtare në fushën e teknologjisë informative

Teknologji
Pixel Watch mund të fiket vetvetiu për t'u mbrojtur nga nxehtësia

Pixel Watch mund të fiket vetvetiu për t'u mbrojtur nga nxehtësia

Teknologji
Kalo në kategori