LAJMI I FUNDIT:

CEO i TikTok dëshmoi para Kongresit amerikan – rrjeti social mund të ndalohet në SHBA

CEO i TikTok dëshmoi para Kongresit amerikan – rrjeti social mund të ndalohet në SHBA

Pas më shumë se pesë orësh dëshmi, ne jemi kthyer kryesisht aty ku ishim kur filloi seanca.

Reklama

Ligjvënësit amerikanë mbeten të bindur se TikTok është një kërcënim për sigurinë kombëtare amerikane; TikTok nuk bëri asnjë angazhim më të madh përtej asaj që tashmë ka premtuar të bëjë për të mbrojtur të dhënat e përdoruesit; dhe një ndalim mbarëkombëtar duket ende shumë një mundësi e madhe.

Në seancën dëgjimore u zbuluan pak fakte të reja, por ligjvënësit shfrytëzuan çdo mundësi për të akuzuar TikTok për spiunim ndaj përdoruesve amerikanë; e dështimit për të moderuar përmbajtjen në mënyrën që bën Douyin, aplikacioni motër kinez i TikTok, nën regjimin e rreptë të censurës së internetit të Kinës; dhe për të qenë efektivisht një krah i qeverisë kineze, raporton cnn.

“Ajo që po thoni për Projektin Teksas thjesht nuk e kalon testin e nuhatjes”, tha senatorja Angie Craig, duke iu referuar programit të kompanisë për të hequr të dhënat e përdoruesve në SHBA.

“Zgjedhësit e mi janë të shqetësuar që TikTok dhe Partia Komuniste Kineze po kontrollojnë të dhënat e tyre dhe po shohin dobësitë tona… Ajo që po bëni në Teksas është gjithçka mirë dhe mirë, por nuk mjafton të jemi të bindur se privatësia jonë nuk është ne rrezik”, shtoi ajo.

Shefi ekzekutiv i TiKTok, Shou Chew u përpoq të jepte përgjigje të nuancuara dhe herë pas here u përpoq të korrigjonte ligjvënësit mbi perceptimet e gabuara për kompaninë dhe mëmën e saj – por ato përgjigje shpesh interpretoheshin si evazivitet keqbesues.

Ishte, me fjalë të tjera, një libër mësimor në kongres i një CEO të teknologjisë.

Në një deklaratë pas seancës, TikTok tha se CEO i saj “erdhi i përgatitur për t’iu përgjigjur pyetjeve të Kongresit, por, për fat të keq, dita u dominua nga madhështia politike që nuk arriti të pranonte zgjidhjet e vërteta tashmë në proces”.

Nëse kishte ndonjë përparim të bërë të enjten, ai u reflektua në gjerësinë e mbështetjes që treguan ligjvënësit për një propozim gjithëpërfshirës, dypartiak të privatësisë që do të krijonte të drejtën e parë federale të vendit për privatësinë – një ëndërr shumëvjeçare e avokatëve të privatësisë.

Një ligj i tillë do të rregullonte trajtimin e të dhënave amerikane nga ana e bizneseve në Shtetet e Bashkuara, duke përfshirë jo vetëm TikTok-un, por edhe kompanitë e tjera të mediave sociale, ndërmjetësit e të dhënave dhe më shumë. Një ligj federal gjithëpërfshirës për privatësinë, thanë shumë anëtarë të panelit, është mënyra e vetme për të garantuar sigurinë afatgjatë të informacionit personal të amerikanëve. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Vision Pro: Zbulohen kufjet e reja të realitetit të shtuar të Apple - bëhet i ditur edhe çmimi i tyre

Vision Pro: Zbulohen kufjet e reja të realitetit të shtuar të Apple - bëhet i ditur edhe çmimi i tyre

Teknologji
Konfirmohen edhe zyrtarisht specifikat dhe çmimet e detajuara të Asus ROG Ally

Konfirmohen edhe zyrtarisht specifikat dhe çmimet e detajuara të Asus ROG Ally

Teknologji
YouTube do të sjell reklama me kohëzgjatje prej 30 sekondash në YouTube TV – ato nuk mund të hiqen

YouTube do të sjell reklama me kohëzgjatje prej 30 sekondash në YouTube TV – ato nuk mund të hiqen

Teknologji
Nintendo përfundon shitjet online të lojërave në Rusi

Nintendo përfundon shitjet online të lojërave në Rusi

Lojëra
Sa po paguan Samsung për të prodhuar telefonin Galaxy S23 Ultra?

Sa po paguan Samsung për të prodhuar telefonin Galaxy S23 Ultra?

Teknologji
Droni ushtarak amerikan i kontrolluar nga inteligjenca artificiale ‘vret’ operatorin e tij në një test të simuluar

Droni ushtarak amerikan i kontrolluar nga inteligjenca artificiale ‘vret’ operatorin e tij në një test të simuluar

Teknologji
Kalo në kategori