Arsene Wenger ka qenë trajner i Arsenalit për një periudhë të gjatë (1996–2018), ndërsa gjatë kësaj periudhe e ka fituar tri herë Ligën Premier, shtatë herë Kupë FA dhe shtatë herë Community Shield.

Gjatë kohës sa i drejtonte Topçinjtë ka spikatur aftësia e tij e përzgjedhjes së talentëve, disa prej të cilëve i ka blerë më çmime mjaft të ulëta.

The Sun ka bërë një formacion me njëmbëdhjetë lojtarët më të mirë, të cilët Wenger i ka transferuar me buxhet të ulët.

(Foto: The Sun)

Portier: Jens Lehmann, 3.15 milionë funte (3.53 milionë euro)

Mbrojtës i djathtë: Emmanuel Eboue, 1.98 milion funte (2.22 milionë euro)

Mbrojtës i majtë: Gael Clichy, 338.000 funte (379.050 euro)

Qendërmbrojtës: Kolo Toure, 167.000 funte (187.280 euro)

Qendërmbrojtës: Sol Campbell, transfer i lirë

Anësor i djathtë: Freddie Ljungberg, 4.05 milionë funte (4.54 milionë euro)

Mesfushor qendror: Gilberto Silva, 6.21 milionë funte (6.96 milionë euro)

Mesfushor qendror: Cesc Fabregas, 2.88 milionë funte (3.23 milionë euro)

Anësor i majtë: Marc Overmars, 6.75 milionë funte (7.57 milionë euro)

Qendërsulmues: Nicolas Anelka, 437.000 funte (490.490 euro)

Qendërsulmues: Robin van Persie, 4.05 milionë funte (4.55 milionë euro)

/Telegrafi/