LAJMI I FUNDIT:

Forcat izraelite sulmojnë palestinezët, plagosën qindra protestues

Forcat izraelite sulmojnë palestinezët, plagosën qindra protestues

Forcat izraelite hapën zjarr mbi qindra demonstrues palestinezë të cilët u mblodhën kundër një poste të paligjshme në Bregun Perëndimor, ku më shumë se 370 njerëz u lënduan.

Reklama

Dronët lëshuan bombola gazi lotsjellës dhe tymë në skenën e protestës në qytetin e Bregut Perëndimor Beita, pranë Nablus, ku palestinezët protestuan kundër konfiskimit të paligjshëm të tokës.

Demonstruesit dogjën goma dhe hodhën gurë ndaj forcave izraelite, raportojnë mediat lokale.

Dëshmitarët thanë se trupat izraelite qëlluan me plumba të vërtetë dhe gomës mbi demonstruesit, shkruan aljazeera.

Gjysmëhëna e Kuqe e Palestinës raportoi se 379 protestues u plagosën. Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga ushtria izraelite.

Ushtria izraelite gjithashtu shtypi një protestë kundër vendbanimeve në zonën Masafer Yatta në Hebron. /Telegrafi/