LAJMI I FUNDIT:

Firefoxin duhet ta përditësoni menjëherë, raportohet për rrezik ndaj të dhënave personale

Firefoxin duhet ta përditësoni menjëherë, raportohet për rrezik ndaj të dhënave personale

Hakerët e kanë vënë në shënjestër edhe Firefoxi, në mënyrë që të sigurojnë të dhëna nga përdoruesit e këtij shfletuesi.

Mozilla Fondation që është një organizatë jo fitimprurëse, gjë që e bënë këtë shfletues shumë më të popullarizuar, ka njoftuar se Firefox që e ka në pronësi, duhet të përditësohet menjëherë, transmeton Telegrafi.

“Ka mundësi që aktorë të këqij, kanë arritur të manipulojnë lëshimet e bëra nga ne si, në mënyrë që të ndërhyjnë në të dhënat personale të përdoruesve”, është thënë në deklaratë.


Në bazë të gjetjeve të deritanishme, Mozilla raporton se hakerët kanë arritur të ndërhyjnë nëpër shfletuesit privat dhe kanë arritur të mbledhin të dhëna personale nga përdoruesit e ndryshëm.

Por, se kjo është e riparueshme, sepse mjafton vetëm një përditësim në versionin e ri, që është i siguruar dhe vështirë të bëhet pre e kriminelëve kibernetik.

Vetëm hyni në Firefox dhe kërkoni për opsionin About, pasta vetëm aktivizoni opsionin për përditësim. Nëse shihni se shkruan Firefox is up to date, atëherë procesi ka filluar dhe përfundon së shpejti.

Ky veprim, është shumë i lehtë dhe do të mundësojë, që së paku Firefoxin, ta keni të sigurt në kompjuter. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Mos përdorni rrjete publike të Wi-Fi në Paris

Mos përdorni rrjete publike të Wi-Fi në Paris

Teknologji
Musk thotë se një nga 'miqtë e tij më të mirë', Larry Page i Google, mendonte se përfundimisht të gjithë do “t'i ngarkojmë” mendjet tona në kompjuter

Musk thotë se një nga 'miqtë e tij më të mirë', Larry Page i Google, mendonte se përfundimisht të gjithë do “t'i ngarkojmë” mendjet tona në kompjuter

Teknologji
Kompania izraelite e sigurisë kibernetike Wiz “refuzon ofertën” prej 23 miliardë dollarësh të Google

Kompania izraelite e sigurisë kibernetike Wiz “refuzon ofertën” prej 23 miliardë dollarësh të Google

Teknologji
WhatsApp së shpejti do t'ua mundësojë të flisni me njerëz të tjerë në gjuhë të ndryshme, falë funksionit Live Translate

WhatsApp së shpejti do t'ua mundësojë të flisni me njerëz të tjerë në gjuhë të ndryshme, falë funksionit Live Translate

Teknologji
Si të fshini përgjithmonë llogarinë tuaj në TikTok

Si të fshini përgjithmonë llogarinë tuaj në TikTok

Çfarë pasojash e presin kompaninë që shkaktoi kaosin teknologjik në mbarë botën?

Çfarë pasojash e presin kompaninë që shkaktoi kaosin teknologjik në mbarë botën?

Teknologji
Kalo në kategori