LAJMI I FUNDIT:

Filbi, një nga spiunët më dinakë të shekullit XX

Filbi, një nga spiunët më dinakë të shekullit XX

Qeveria britanike më 1 korrik të vitit 1963, pranon se ish-diplomati i saj, Harold Adrian Russell “Kim” Philby, kishte vepruar si agjent sovjetik.

Reklama

Dezertim i tij në Bashkimin Sovjetik në janar 1963 ishte një prej momenteve më dramatike të Luftës së Ftohtë.

Filbi ishte përjashtuar vite më parë nga shërbimi i zbulimit britanik MI6 – ai dyshohej si spiun e tradhtar. Në rrezik për t’u arrestuar, Filbi kërkoi ndihmën e qendrës në Moskë. Në janar 1963, ndërsa punonte si gazetar për Observer dhe Economist dhe ndodhej në Bejrut, Liban, Filbi i hipi një anije ruse me destinacion Odesën.

Larg nga të priturit si hero, Filbi u mënjanua nga KGB-ja sovjetike, e cila frikësohej se ai mund të ishte agjent afatgjatë i dyfishtë i perëndimit. I vetmuar, Filbi gjeti shishen si ngushëllim duke u dhënë pas pijes.

Por në aspekte të tjera, ai u trajtua mjaft mirë, thonë biografët, më mirë sesa qeveria sovjetike trajtonte popullin e vet; atij iu dha një makinë, një vilë e mobiluar, furnizime rregullisht me ushqime të përzgjedhura, edhe nga jashtë shtetit, me të gjitha ato që nuk i kishin munguar në Londër, madje edhe grua, Philby u martua, me gruan e tij të katërt, Rufina Pukhova, e cila në kujtimet e saj shkruan se Filbi kurrë nuk shprehu keqardhje që u arratis, por mbeti i zhgënjyer, i tronditur kur pa njerëz të varfër të. Ai gjithashtu tentoi vetëvrasje, por kurrë nuk foli për t’u kthyer në Angli.

Harold Adrian Russell “Kim” Philby vdiq në Moskë në vitin 1988, në moshën 76 vjeçare; ai është cilësuar si një prej spiunëve më dinakë të shekullit XX.

Në trend Botë

Më shumë
Serbia liroi Radoiçiqin e akuzuar për sulm terrorist, dënoi aktivisten për të drejtat e njeriut – shpërthejnë akuzat ndaj Vuçiqit

Serbia liroi Radoiçiqin e akuzuar për sulm terrorist, dënoi aktivisten për të drejtat e njeriut – shpërthejnë akuzat ndaj Vuçiqit

Serbia
Një zjarr i madh shpërthen në Osijek të Kroacisë, tymi i zi arrin deri në Bosnjë e Hercegovinë

Një zjarr i madh shpërthen në Osijek të Kroacisë, tymi i zi arrin deri në Bosnjë e Hercegovinë

Kroacia
Hidhet në det për ta shpëtuar të birin që kishte ngecur mes portit italian dhe anijes, bllokohet edhe ai – shpëtohen dyshja në momentet e fundit

Hidhet në det për ta shpëtuar të birin që kishte ngecur mes portit italian dhe anijes, bllokohet edhe ai – shpëtohen dyshja në momentet e fundit

Evropa
Kritikoi ndihmën ushtarake amerikane për Ukrainë, por presidenti meksikan i kërkoi SHBA-ve para për Amerikën Latine

Kritikoi ndihmën ushtarake amerikane për Ukrainë, por presidenti meksikan i kërkoi SHBA-ve para për Amerikën Latine

Amerika Latine
Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Evropa
Ua prishte rehatinë pasagjerëve tjerë, piloti i aeroplanit që udhëtonte Liverpool-Ibiza detyrohet të ulet në Francë – turma i gëzohet largimit të turistit

Ua prishte rehatinë pasagjerëve tjerë, piloti i aeroplanit që udhëtonte Liverpool-Ibiza detyrohet të ulet në Francë – turma i gëzohet largimit të turistit

Evropa
Kalo në kategori