LAJMI I FUNDIT:

FIFA me rregulla të reja në futboll: Degazhimi i topit, zëvendësimet e lojtarëve, ‘muri gjallë’ dhe kartonët për trajner

FIFA me rregulla të reja në futboll: Degazhimi i topit, zëvendësimet e lojtarëve, ‘muri gjallë’ dhe kartonët për trajner

Është e arsyeshme se Organizata Botërore e Futbollit (FIFA) do të bëjë ndryshime në sportin më masovik në botë, me ç’rast do të shfuqizojë një nga rregullat më të ngarkuara.

Rregulli aktual parashikon që lojtari kundërshtar nuk ka të drejt të futet brenda zonës së rreptësisë para degazhimit të topit nga ana e portierit.

Rregulli i ri do të vazhdojë t’iu ndalojë lojtarëve të futen brenda 16 metershit para se portieri ta godas topin, por sapo ta prek portieri, lojtarët do të mund të hyjnë në zonën e rreptësisë dhe t’ia rrëmbejnë topin.

VAR-i në botëror (Photo by Catherine Ivill/Getty Images)

Rregulli i ri është duke u testuar në Kampionatin Botëror të Klubit, në të njëjtin garë ku u provua për herë të parë para dy vjetëve sistemi VAR.

Reklama
Reklama

Pritet të kemi ndryshim të rregullës me rastin e zëvendësimit të lojtarëve – lojtari nuk ka nevojë që të shkoj drejt qendrës për të bërë zëvendësimin, por do të largohet diku afër për të parandaluar zvarritjen e lojës.

Rregulli i ri është që lojtari që merr karton të kuq, nuk do të luajë në ndeshjen e radhës pavarësisht nëse luan në kampionatin vendas apo garë ndërkombëtare.

Rregullat e reja pritet të konfirmohen në mars të vitit 2019, por disa nga rregullat e propozuara janë: kartonë të verdhë dhe të kuqe për trajnerët, gjuajtjet e penalltive, “muri i gjallë” do të bëhet vetëm nga ekipi që ka shkaktuar ndërhyrjen e palejuar. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Humbi 1 milion euro në një dorë pokeri, reagimi i çuditshëm i Neymarit ka befasuar të gjithë

Humbi 1 milion euro në një dorë pokeri, reagimi i çuditshëm i Neymarit ka befasuar të gjithë

Ligue 1
Real Madridi ka besim në triumfin ndaj Barcelonës në El Clasicon e ardhshme

Real Madridi ka besim në triumfin ndaj Barcelonës në El Clasicon e ardhshme

La Liga
Iu bashkua skuadrës kineze, mediat kroate zbulojnë super kontratën e Arijan Ademit në Azi

Iu bashkua skuadrës kineze, mediat kroate zbulojnë super kontratën e Arijan Ademit në Azi

Ndërkombëtare
Gavi humb zyrtarisht statusin e lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës së bashku me fanellën numër 6

Gavi humb zyrtarisht statusin e lojtarit të ekipit të parë të Barcelonës së bashku me fanellën numër 6

La Liga
Paga e re e Kvaratskhelia në Napoli ka tronditur tifozët, duke menduar se kishte një gabim shtypi

Paga e re e Kvaratskhelia në Napoli ka tronditur tifozët, duke menduar se kishte një gabim shtypi

Serie A
Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Ndërkombëtare
Kalo në kategori