Feronikeli ka arritur ta fitojë Digitalb Kupën e Kosovës për edicion 2018/19.

Kampionët e ri të Kosovës e kanë shkatërruar në finale Trepçën ’89 pasi e kanë mposhtur me rezultat të thellë 5-1.

Falë triumfit të sotëm, Nikli e ka quar në tre numrin e Kupave të Kosovës, duke u barazuar me Besën.

Ndërkohë në pozitën e parë me më së shumti Kupa të Kosovës mbetet skuadra kryeqytetase Prishtina që ka fituar katër Kupa pas luftës.

Nga njëherë në këtë garë të madhe shtetërore kanë triumfuar edhe Drita, Gjilani, Besiana, KEK-u, Kosova e Prishtinës, Vëllaznimi, Hysi dhe Trepça ’89. /Telegrafi/

Fituesit e Kupës së Kosovës pas luftës:

1999/00 Gjilani

2000/01 Drita

2001/02 Besiana

2002/03 KEK-u

2003/04 Kosova Prishtinë

2004/05 Besa

2005/06 Prishtina

2006/07 Liria

2007/08 Vëllaznimi

2008/09 Hysi

2009/10 Liria

2010/11 Besa

2011/12 Trepça’89

2012/13 Prishtina

2013/14 Feronikeli

2014/15 Feronikeli

2015/16 Prishtina

2016/17 Besa

2017/18 Prishtina

2018/19 Feronikeli