LAJMI I FUNDIT:

Federata e Tenisit e Kosovës reagon pas gjestit të shëmtuar politik të Djokovicit në French Open

Federata e Tenisit e Kosovës reagon pas gjestit të shëmtuar politik të Djokovicit në French Open

Federata e Tenisit e Kosovës ka reaguar me anë të një deklarate zyrtare për media pas gjestit të shëmtuar politik të tenistit serb, Novak Djokovic, në French Open, gjatë të hënës.

Reklama

Tenisti serb që është vazhdimisht pjesë e skandaleve si brenda ashtu edhe jashtë fushë, ka bërë një gjest tejet të shëmtuar.

Pas lojës me Aleksandar Kovacevic në French Open, ai i është drejtuar kamerës, duke bërë një shkrim të shëmtuar.

Gjesti i shëmtuar politik i Novak Djokovicit në French Open i referohet Kosovës si zemra e Serbisë
Lexo po ashtu Gjesti i shëmtuar politik i Novak Djokovicit në French Open i referohet Kosovës si zemra e Serbisë

“Kosova është zemra e Serbisë! Ndaleni dhunën”, është ajo që ka shkruar në gjuhën serbe Djokovic.

Kjo ka bërë që Federata e Tenisit e Kosovës të reagojë me anë të një komunikate zyrtare, shkruan Telegrafi.

Komunikata zyrtare e Federatës së Tenisit të Kosovës

Komentet e bëra nga Novak Djokovic në fund të ndeshjes së Roland Garros ndaj Aleksandar Kovacevicit, deklaratat e tij në konferencën për shtyp pas ndeshjes dhe postimi i tij në Instagram përfaqësojnë një seri të thellë për keqardhje.

Novak Djokovic ishte tashmë autor i veprimeve të ngjashme në të kaluarën. Pavarësisht një mesazhi të përgjithshëm kundër dhunës, deklarata “Kosova është zemra e Serbisë” dhe deklaratat e mëtejshme pas ndeshjes, bërë nga një personazh i tillë publik, me rastin e një ngjarjeje mbarë botërorë si ajo French Open, rezultojnë drejtpërdrejt në ngritjen e nivelit të tensionit mes të dyjave shteteve, Serbisë dhe Kosovës.

Federata e Tenisit e Kosovës vazhdon të rekomandojë fuqishëm sportistët dhe njerëzit e sportit të punojnë për paqen dhe të përmbahen nga keqpërdorimi i pozicionit të tyre në sport për qëllime politike.

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Trajneri sensacional i klubit të Ligës Premier shfaqet si pretendentë për të pasuar Ancelottin te Real Madridi

Trajneri sensacional i klubit të Ligës Premier shfaqet si pretendentë për të pasuar Ancelottin te Real Madridi

La Liga
Napoli tallet me Osimhen duke i publikuar një video – sulmuesi fshin të gjitha fotot nga rrjetet sociale dhe mendon veprime ligjore kundër klubit

Napoli tallet me Osimhen duke i publikuar një video – sulmuesi fshin të gjitha fotot nga rrjetet sociale dhe mendon veprime ligjore kundër klubit

Serie A
Ish-lojtari i njohur holandez u gjet i droguar dhe alkoolizuar në hotel, dërgohet për rehabilitim

Ish-lojtari i njohur holandez u gjet i droguar dhe alkoolizuar në hotel, dërgohet për rehabilitim

Ndërkombëtare
Nga fitimi i Kupës së Botës te shitja e pishinave: Jeta e re e një prej sulmuesve më efektivë në Evropë në vitet e 90-ta

Nga fitimi i Kupës së Botës te shitja e pishinave: Jeta e re e një prej sulmuesve më efektivë në Evropë në vitet e 90-ta

Ndërkombëtare
Arteta pyetet për diferencën e pikëve me Man Cityn, përgjigja e tij është e shkëlqyer

Arteta pyetet për diferencën e pikëve me Man Cityn, përgjigja e tij është e shkëlqyer

Premier League
Mesazhi i Ancelottit për Arda Gulerin, pas lëndimit të ri

Mesazhi i Ancelottit për Arda Gulerin, pas lëndimit të ri

La Liga
Kalo në kategori