Lista e lojtarëve legjendarë që kanë luajtur te FC Barcelona është pothuajse e pafund, pasi në këtë klub gjithmonë ka pasur futbollistë të jashtëzakonshëm.

Të gjithë e dinë se ëndrra e një futbollisti është të luajë për këtë klub, ose rivalët e tyre të përbetuar Real Madridin.

Gjigantët spanjollë janë dy klubet më të mëdha në historinë e futbollit dhe pothuajse çdo emër i madh në vite e fundit ka luajtur për njërën ose tjetrin ekip.

Barcelona. (Photo by Alex Caparros/Getty Images)

Pra, kur bëhet fjalë për renditjen e lojtarëve më të mëdhenj të Barcelonës të të gjitha kohërave, në listën prej 30 më të mirëve është një listë plot me legjenda nga të gjitha epokat e ndryshme.

Nga ‘skuadra e ëndrrave’ e Johan Cruyff e deri te periudhat e Frank Rjikaard dhe Pep Guardiola, historia e Barcelona me të vërtetë është e jashtëzakonshme.

Tifozët ka votuar në Ranker, ku kanë renditur më të mirët, e Lionel Messi është vetëm në vendin e tretë.

30. Luis Enrique

29. Rafael Marquez

(Foto: Getty Images)

28. Marc-Andre ter Stegen

27. Luis Figo

26. Ivan Rakitic

25. Patrick Kluivert

24. Gheorghe Hagi

23. Laszlo Kubala

22. Deco

21. Michael Laudrup

20. Victor Valdes

19. Hristo Stoichkov

18. Romario

17. Ronald Koeman

16. David Villa

15. Rivaldo

(Foto: Screenshot/All Football)

14. Samuel Eto’o

13. Sergio Busquets

12. Dani Alves

11. Luis Suarez

10. Gerard Pique

9. Neymar

8. Ronaldo

7. Carles Puyol

6. Xavi

5. Andres Iniesta

4. Johan Cruyff

3. Lionel Messi

2. Ronaldinho

1. Diego Maradona

/Telegrafi/