0Shares

Studiuesi Gjon Keka thotë se ka gjetur një faksimile të Gjergj Kastriotit – Skënderbeut të vitit 1459, ku flitet për bashkëpunimi dhe lidhjen e ngushtë në mes tij dhe fisnikëve të Dubrovnikut.

Në letër po ashtu përmendet edhe emri i diplomatit dhe humanistit të shquar Pal Gazull, që ishte i dërguar i Gjergj Kastriotit dhe shtetit të Arbërit në Raguzë, si dhe për pranimin e mbështetjes nga Dubrovniku prej 500 dukatesh. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)