Ministrja e Jashtme e Sllovenisë, Tanja Fajon ka thënë se Kosova dhe Serbia duhet të diskutojnë për propozimin e BE-së për normalizim të raporteve.

Fajon ka thënë se nuk bënë të ketë eskalim të situatës në veri të Kosovës.

“Gjithmonë kam thënë që Kosova duhet të përpiqet për normalizim e marrëdhënieve, nuk bënë të bëhet ekslaimi i situatës andej dhe duhet të fillojnë negociatat që të flasin për propozimin e BE-së që e kanë në tavolinë për normalizimin e marrëdhënieve ”, ka thënë Fajon.

Ajo ka shtuar se Sllovenia mbështet dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

Fajon ka thënë se zgjedhjet që pritet të mbahen në veri duhet të jenë të ndershme e të lira.

Reklama

“Ne duam që jeta të bëhet sa më e thjeshtë për të gjithë qytetarët. Të gjithë jemi të shqetësuar për rreziqet e sigurisë në Ballkan. Kemi nevojë për një Ballkan dhe Kosovë të fortë”, ka thënë Fajon.

Reklama

Kryediplomatja sllovene ka shtuar se me ministren Gërvalla kanë folur edhe për bashkëpunimin e dyanshëm mes dy shteteve.

Ajo shtoi se Sllovenia mbetet mike e Kosovës dhe se e mbështet rrugën euroatlantike të sajë. /Telegrafi/