LAJMI I FUNDIT:

ESA gjen “kafkë” në kometë

ESA gjen “kafkë” në kometë

Landisti Philae preku trupin qiellor në vitin 2014. Të dhënat e reja zbulojnë se pjesa e brendshme është aq e butë sa shkuma e qumështit.

Në vitin 2014 ESA bëri historinë. Landisti Philae preku kometën 67P / Tschurjumow-Gerasimenko. Dhe kjo ishte hera e parë që kishit zbritur në sipërfaqen e një komete, transmeton Telegrafi.


Tani të dhënat e mbledhura nga zbarkuesi në atë kohë ofruan njohuri të reja për natyrën e kometës dhe tregojnë një kreshtë në formë kafke që Philae preku në atë kohë.

Philae ishte ulur në një vend të panjohur në atë kohë. Dhe vendi ku ishte ulur mjeti, tashmë është zbuluar në detaje dhe ata kanë gjetur diçka që është në formën e ‘kafkës njerëzore’.

Kafka me kapelë

Siç tregohet në një video të shkurtër, fytyra “kafkë” përbëhet nga një gojë, sy dhe një kapelë.

Shihni videon për të zbuluar se ku është kafka. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Familja përdori një dron për të gjetur qenin e tyre të humbur - e gjejnë në mesin e ‘një tufe grabitqarësh’

Familja përdori një dron për të gjetur qenin e tyre të humbur - e gjejnë në mesin e ‘një tufe grabitqarësh’

Interesante
Britanikja provoi për herë të parë byrekun - mësoni çfarë note i dha këtij ushqimi

Britanikja provoi për herë të parë byrekun - mësoni çfarë note i dha këtij ushqimi

Fun
Skena e filmuar diku në Kroaci bëri të qeshnin të gjithë në Ballkan, duhet të shihni se çfarë po bëjnë këta djem

Skena e filmuar diku në Kroaci bëri të qeshnin të gjithë në Ballkan, duhet të shihni se çfarë po bëjnë këta djem

Fun
Ai ishte duke u relaksuar në një pishinë kur tërmeti trondit Tajvanin - videoja bëhet virale në rrjetet sociale

Ai ishte duke u relaksuar në një pishinë kur tërmeti trondit Tajvanin - videoja bëhet virale në rrjetet sociale

Virale
Gruaja 59 vjeçare shënon rekord të ri botëror për qëndrimin më të gjatë në pozicionin plank

Gruaja 59 vjeçare shënon rekord të ri botëror për qëndrimin më të gjatë në pozicionin plank

Interesante
Njeriu më i vjetër në botë ka një këshillë për një jetë më të gjatë

Njeriu më i vjetër në botë ka një këshillë për një jetë më të gjatë

Interesante
Kalo në kategori