LAJMI I FUNDIT:

​Erdogan reagon ndaj Trumpit: Jerusalemi nuk është për t’u shitur

​Erdogan reagon ndaj Trumpit: Jerusalemi nuk është për t’u shitur

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi sot se Jerusalemi “nuk ishte për t’u shitur”, duke iu referuar planit të paqes për Lindjen e Mesme, të prezantuar të martën nga homologu amerikan, Donald Trump.

“Ata flasin për marrëveshjen e shekullit? Cila marrëveshje? Ky është një projekt për pushtim”, deklaroi Erdogan.


“Jerusalemi është linja jonë e kuqe. Jerusalemi nuk është për t’u shitur”, shtoi ai.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu cilësoi si “marrëveshjen e shekullit” planin e Donald Trump gjatë një takimi në Moskë me presidentin rus, Vladimir Poutin.

Erdogan, mbështetës i madh i kauzës palestineze, theksoi dje se ky plan, që e prezanton Jerusalemin si kryeqytet të pandarë të Izraelit, ishte absolutisht i papranueshëm.

Jerusalemi është një pikë fërkimi në marrëdhëniet mes Turqisë dhe SHBA-së, tashmë shumë të tendosura për shumë çështje ndërkombëtare./ATSH/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë bote na pret deri në vitin 2050, pikërisht kur njerëzimi të arrijë kulmin e popullsisë – mund të ndodhë katastrofa e biodiversitetit

Çfarë bote na pret deri në vitin 2050, pikërisht kur njerëzimi të arrijë kulmin e popullsisë – mund të ndodhë katastrofa e biodiversitetit

Amerika
Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Azia
Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Botë
Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Amerika
A po përsëritet skenari finlandez edhe në Estoni, Talini ka gjithnjë e më shumë frikë nga një valë e emigrantëve nga Rusia

A po përsëritet skenari finlandez edhe në Estoni, Talini ka gjithnjë e më shumë frikë nga një valë e emigrantëve nga Rusia

Evropa
Rreth 260 mijë izraelitë kanë aplikuar për leje për armëmbajtje që nga 7 tetori, ministri po përshpejton procedurat

Rreth 260 mijë izraelitë kanë aplikuar për leje për armëmbajtje që nga 7 tetori, ministri po përshpejton procedurat

Azia
Kalo në kategori