LAJMI I FUNDIT:

Erdogan: Kemi arrestuar 302 të dyshuar në lidhje me tërmetet në Turqi

Erdogan: Kemi arrestuar 302 të dyshuar në lidhje me tërmetet në Turqi

Tërmete të fuqishme kishin goditur muaj më parë shtetin turk duke lënë të vdekur mbi 50 mijë persona.

Reklama

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se tashmë janë marrë masat e para rreth ndëshkimit të njerëzve që supozohet se janë shkaktarë për shembjen e shumë ndërtesave, ku mbetën të vdekur dhjetëra mijëra persona, raporton dailysabah.

“Prokurorët turq nisën veprime ligjore kundër 1364 të dyshuarve, 302 janë arrestuar si pjesë e hetimeve pas tërmeteve të 6 shkurtit”, ka pohuar ai.

Gruaja që vdiq shkaku i tërmeteve në Turqi, duke se kishte kohë të shkruante një ‘testament’ nën rrënoja - zbulohet shënimi që la për familjarët
Lexo po ashtu Gruaja që vdiq shkaku i tërmeteve në Turqi, duke se kishte kohë të shkruante një ‘testament’ nën rrënoja - zbulohet shënimi që la për familjarët

Theksojmë se dy tërmete me magnitudë 7.7 dhe 7.6 shkallësh të Rihterit kishin goditur Turqinë duke shkaktuar dëmtimin e mbi dhjetë ndërtesave kolektive.

Ndërkohë, ka filluar procesi i ndërtimit të 46 mijë e 300 shtëpive në 11 provincat e prekura nga tërmeti, raporton aa.

Ndryshe, dy pllaka masive tektonike, ajo arabe dhe euroaziatike, takohen nën provincat juglindore ku ndodhen edhe tërmetet. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë vetura në Kiev

Momenti kur copa e raketës ruse bie në rrugë, nëpër të cilën po kalonin shumë vetura në Kiev

Evropa
Zonja e Parë e Ukrainës publikon video nga Kievi: Mëngjesi pas një nate pa gjumë, përsëri ankth

Zonja e Parë e Ukrainës publikon video nga Kievi: Mëngjesi pas një nate pa gjumë, përsëri ankth

Evropa
Kundërofensiva “së shpejti” - u ka thënë komandanti i Forcave Tokësore, trupave të Ukrainës në lindje

Kundërofensiva “së shpejti” - u ka thënë komandanti i Forcave Tokësore, trupave të Ukrainës në lindje

Botë
Pamje që tregojnë se si metrotë në Kiev u bënë 'streha më e madhe e qytetit' për banorët mes sulmeve raketore të Rusisë

Pamje që tregojnë se si metrotë në Kiev u bënë 'streha më e madhe e qytetit' për banorët mes sulmeve raketore të Rusisë

Botë
Burri nga Kalifornia shpallet i pafajshëm pasi kaloi 33 vjet në burg - ky ishte reagimi dhe deklaratat e tij

Burri nga Kalifornia shpallet i pafajshëm pasi kaloi 33 vjet në burg - ky ishte reagimi dhe deklaratat e tij

Amerika
Deklaratat e Kemal Kiliçdaroglu, pas raportimit se Erdogan është fitues në zgjedhjet për president të Turqisë

Deklaratat e Kemal Kiliçdaroglu, pas raportimit se Erdogan është fitues në zgjedhjet për president të Turqisë

Turqia
Kalo në kategori