Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan u ka bërë thirrje qytetarëve turk që të kundërshtojnë ushtrinë duke protestuar rrugëve të Anakarsë dhe Stambollit.

Ai i ka porositur qytetarët që të dalin e të protestojnë në mënyrë që ushtria të mos e marrë kontrollin e shtetit.

Ai  në një lidhje telefonike për ET ka thënë se e ka ende në kontroll shtetin.

“Nuk ka pushtet më të madh se pushteti i popullit”, u shpreh Erdogan.

Presidenti turk ka pohuar se gjendet në Stamboll dhe së shpejti do të dal në rrugë së bashku me popullin. /Telegrafi/