Emiratet e Bashkuara Arabe hapën një ambasadë në Tel Aviv, më pak se një vit pasi të dy vendet njoftuan se do të vendosnin marrëdhënie diplomatike edhe pas hapjes së fundit të Ambasadës Izraelite në Abu Dhabi.

Ambasada e Emirateve të Bashkuara Arabe u hap në ndërtesën në të cilën ndodhet bursa izraelite në qendër të pjesës së biznesit të Tel Aviv.

Ceremonia u ndoq nga presidenti i ri i Izraelit, Isaac Herzog, i cili vlerësoi se “është një moment historik i rëndësishëm në udhëtimin e përbashkët drejt së ardhmes së paqes, prosperitetit dhe sigurisë për Lindjen e Mesme”.

Ambasadori i emiratit në Izrael, Muhammad al-Haja, u tha gazetarëve se ambasada do të ishte “një bazë për të vazhduar të ndërtojë një partneritet të ri, duke u përpjekur për dialog, jo mosmarrëveshje, në mënyrë që të ndërtojë një paradigmë të re të paqes dhe të sigurojë një model për një qasje e re për zgjidhjen e konfliktit në Lindjen e Mesme”.

Presidenti i Izraelit vlerësoi se marrëveshja historike duhet të shtrihet në vendet e tjera që përpiqen për paqe me Izraelin, raporton aljazeera.

Bahreini gjithashtu nënshkroi një marrëveshje mbi normalizimin e marrëdhënieve me shtetin hebre, dhe Maroku dhe Sudani shpejt njoftuan se do të ndiqnin shembullin e vendeve të Gjirit.

Izraeli dhe Emiratet zyrtarisht krijuan marrëdhënie diplomatike në vitin 2020, pas dekadash lidhje sekrete.

Të dy vendet nënshkruan një marrëveshje mbi normalizimin e marrëdhënieve në Shtëpinë e Bardhë shtatorin e kaluar dhe më pas lexuan përmes marrëveshjeve bilaterale ekonomike dhe të bashkëpunimit.

Ambasadat e shumicës së vendeve janë në Tel Aviv për shkak të statusit të diskutueshëm të Jerusalemit, i cili është një nga çështjet më shpërthyese në konfliktin e Lindjes së Mesme. /Telegrafi/