“Lufta në Ukrainë do të vazhdojë deri në humbjen e plotë të Rusisë. Ne kemi humbur tashmë këtë, pjesa tjetër është vetëm çështje kohe”, u ankua Igor Girkin, një nacionalist rus i ekstremit të djathtë, në një adresë video drejtuar 430 mijë ndjekësve të tij në Telegram.

Girkin, një ish-kolonel i inteligjencës ruse i cili u bë komandant i forcave separatiste pro-ruse në 2014, është padyshim zëri më i spikatur brenda një grupi gjithnjë e më të zhurmshëm dhe të zemëruar të blogerëve ultra-nacionalistë dhe pro-luftës, të cilët kanë marrë përsipër të qortojnë Kremlinin për dështimin e saj për të arritur objektivat e saj taktike, pasi luftimet në Ukrainë kanë hyrë në muajin e shtatë.

Reklama

Pas kundërofensivës së fundit të Ukrainës në jug dhe veri-lindje të vendit, këta blogerë – të cilëve deri më tani u është dhënë një platformë publike e mohuar për shumë njerëz – kanë intensifikuar kritikat e tyre ndaj Kremlinit, duke goditur performancën joadekuate të ushtrisë dhe duke i kërkuar Vladimir Putinit të shpallë një mobilizim në shkallë të plotë.

Reklama

“Sigurisht ata po zemërohen dhe me arsye, veçanërisht pasi hendeku po zgjerohet midis vijës zyrtare dhe realitetit në terren”, tha Mark Galeotti, një ekspert në çështjet e sigurisë ruse.

Gjatë javës, Ukraina nisi një kundërsulm të befasishëm pranë qytetit të dytë më të madh të vendit, Kharkiv, duke rrethuar Balakliian, një qytet strategjik i rëndësishëm me 27 mijë banorë dhe duke rimarrë disa vendbanime më të vogla.

Udhëheqësi i separatistëve pro-rusë në Ukrainë, Igor Girkin pjesë e krimeve të luftës në Bosnjë e Hercegovinë Udhëheqësi i separatistëve pro-rusë në Ukrainë, Igor Girkin pjesë e krimeve të luftës në Bosnjë e Hercegovinë
Reklama

Blogerët ushtarakë, të cilët shpesh janë ish veteranë me kontakte në vijën e frontit, ofrojnë gjithashtu një pasqyrë të rrallë të performancës reale të Rusisë në terren.

“Disa janë burime shumë të dyshimta, por ka edhe nga ata – si Girkin – që e dinë se për çfarë po flasin dhe qartësisht janë në kontakt me njerëzit në front ose që përndryshe janë në dijeni”, shton Galeotti.

Reklama

Qeveria ruse nuk i ka publikuar humbjet e veta që nga 25 marsi, kur tha se janë gjithsej 1,351 ushtarë të vrarë dhe 3,825 të plagosur. Mirëpo, inteligjenca perëndimore beson se deri në 80 mijë ushtarë rusë janë vrarë ose plagosur që nga fillimi i luftës.

Reklama

Në vend të kësaj, që nga fillimi i luftës, Ministria ruse e Mbrojtjes ka lëshuar vazhdimisht deklarata të pamundura për sukseset e saj në fushën e betejës, duke u mburrur se ka shkatërruar më shumë se 40 raketahedhës HIMARS të prodhimit perëndimor dhe duke pretenduar se ka shkatërruar forcat ajrore ukrainase.

Televizioni shtetëror, burimi më i popullarizuar i informacionit në Rusi, në mënyrë të ngjashme vazhdon të përshkruajë një pamje rozë të sukseseve ruse në Ukrainë. Në një fjalim luftarak, Putin përsëriti se Rusia “nuk kishte humbur asgjë” në një luftë që ai tha se po shkonte sipas planit.

Reklama
Kishte luftuar në Bosnje në krah me forcat serbe, ish-oficeri i GRU-së ruse Igor Girkin bën thirrje për aneksimin e Kazakistanit Kishte luftuar në Bosnje në krah me forcat serbe, ish-oficeri i GRU-së ruse Igor Girkin bën thirrje për aneksimin e Kazakistanit

Megjithatë, ky optimizëm nuk u nda nga të tjerët ndërsa Ukraina rrethoi Balakliian, duke tërhequr atë që tashmë është etiketuar si një nga lëvizjet strategjike më mbresëlënëse të luftës dhe është përshëndetur si “lajm i mirë” nga presidenti Volodymyr Zelensky.

Reklama

“Duhet të thuhet se në Balakliia, forcat e armatosura të Ukrainës kanë tejkaluar plotësisht komandën tonë”, shkroi Starshe Eddy, një bloger i njohur rus pro-luftës, në kanalin e tij Telegram.

Audienca e Eddyt në Telegram, si ajo e blogerëve të tjerë të luftës, është rritur që nga fillimi i pushtimit, nga rreth 28 mijë në janar në 500 mijë.

Duke vënë në dukje mosreagimin e Rusisë ndaj ofensivës ukrainase, Aleksandar Kots, një gazetar i luftës pro-Kremlinit, akuzoi autoritetet për fshehjen e “lajmeve të këqija” për situatën në terren.

Reklama

“Duhet të fillojmë të bëjmë diçka për sistemin ku udhëheqjes sonë nuk i pëlqen të flasë për lajme të këqija dhe vartësit e tyre nuk duan të mërzitin shefat e tyre”, tha Kots.

Reklama

Ofensiva e fundit e Ukrainës ka çuar gjithashtu në rinovimin e thirrjeve nga nacionalistët e ekstremit të djathtë për një mobilizim të përgjithshëm, një lëvizje që Putini ka zgjedhur deri më tani, pavarësisht shenjave në rritje se ushtria ruse po përballet me një mungesë akute të ushtarëve të rinj.

Komandanti i separatistëve pro-rusë Igor Girkin propagandon në Twitter, publikon 'pushtimin' e kufirit të Ukrainës nga Rusia Komandanti i separatistëve pro-rusë Igor Girkin propagandon në Twitter, publikon 'pushtimin' e kufirit të Ukrainës nga Rusia

“Mobilizimi është, le ta themi troç, shansi ynë i vetëm për të shmangur një disfatë dërrmuese”, shkroi Andrei Morozov, një tjetër bloger i njohur.

Tani për tani, Kremlini duket se është i gatshëm të pranojë kritikat që vijnë nga grupi i blogerëve pro-luftës. Girkin ka kërkuar vazhdimisht shkarkimin e ministrit të Mbrojtjes dhe aleatit të ngushtë të Putinit, Sergei Shoigu, duke kërkuar në një post që ministri të ekzekutohet me pushkatim.

Reklama
Reklama

Toleranca e Kremlinit ndaj komenteve të blogerëve është e jashtëzakonshme, thonë ekspertët, duke pasur parasysh ligjet e reja të prezantuara sipas të cilave kritikat e luftës mund të dënohen me deri në 15 vjet burg.

Pavel Luzhin, një ekspert i pavarur ushtarak rus, beson se blogerët kanë mbetur “të paprekur” sepse ata ofrojnë një rrugëdalje për një pjesë të popullsisë ruse për të shfryrë zemërimin e tyre për dështimet në Ukrainë.

Prokurorët holandezë kërkojnë burgim të përjetshëm për rebelët pro-rusë si fajtorë për rrëzimin e aeroplanit të Malaysia Airlines në Ukrainë Prokurorët holandezë kërkojnë burgim të përjetshëm për rebelët pro-rusë si fajtorë për rrëzimin e aeroplanit të Malaysia Airlines në Ukrainë

“Kremlini është shumë i frikësuar për të injoruar thjesht pjesën nacionaliste të popullsisë”, tha Luzhin, duke shtuar se disa nga blogerët ndoshta po veprojnë me miratimin e heshtur të shërbimeve të sigurisë.

Reklama

Galeotti në mënyrë të ngjashme tha se “shumë” nga blogerët ishin “të lidhur ose të mbrojtur nga figura brenda ushtrisë ose agjencive të sigurisë”.

Reklama

Tani për tani, Girkin dhe blogerët e tjerë ushtarakë ka të ngjarë të vazhdojnë kritikat e tyre të përditshme pasi ofensiva e përgjakshme ushtarake e Putinit ka ngecur në Ukrainë.

“Mos pritni asnjë fitore të madhe në 2-3 muajt e ardhshëm”, shkroi Girkin në një postim.

“Nëse pleqtë tanë të Kremlinit nuk ndryshojnë taktikat e tyre, deri atëherë ne do të përjetojmë humbje katastrofale”, ka shtuar ai.

Mirëpo, Girkin nuk pranoi të komentonte këtë artikull, duke thënë se ai e konsideron median perëndimore si “armikun e tij”. /The Guradian/Telegrafi/