LAJMI I FUNDIT:

Udhëheqësi i separatistëve pro-rusë në Ukrainë, Igor Girkin pjesë e krimeve të luftës në Bosnjë e Hercegovinë

Udhëheqësi i separatistëve pro-rusë në Ukrainë, Igor Girkin pjesë e krimeve të luftës në Bosnjë e Hercegovinë

“Kufijtë e Ballkanit” nga Mikhail Polikarpov dëshmon se për interesat e kujt dhe kundër kujt luftuan vullnetarët rusë në Bosnje e Hercegovinë në fillim të viteve 1990.

Reklama

Polikarpi ishte një prej tyre. Pas luftës ai do të shkruajë këtë libër, i cili në fakt është një përmbledhje e dëshmive dhe kujtimeve të vullnetarëve rusë që luftuan në BeH.

“Isha 25 vjeç dhe në vitin 1994 hipa në tren për në Beograd. Kufitarët hungarezë gati më ndaluan, por në fund gjithçka shkoi mirë dhe arrita në Serbi dhe prej andej u nisa me autobus për në Sarajevë, në zonën e varrezave hebraike ku ndodhej baza e detashmentit vullnetar rus. Ne ishim pak. Gjithsej 17 persona. Por, serbët e vlerësuan shumë dhe ndjenë mbështetjen tonë”, do të kujtojë autori i librit dhe vullnetari Mikhail Polikarpov në një intervistë.

Libri u botua në vitin 2017 dhe u kushtohet ekskluzivisht vullnetarëve rusë që luftuan në Bosnje e Hercegovinë dhe Kosovë. Vullnetari më i famshëm rus quhej Igor Girkin. Nofka e tij është “Strelkov” dhe ai u bë i njohur për publikun botëror për udhëheqjen e separatistëve pro-rusë në Ukrainë. Ai akuzohet për rrëzimin e një avioni civil malajzian në rajonin ukrainas të Donetskut, ku humbën jetën 298 pasagjerë.

Girkin luftoi në Vishegrad, një qytet në Bosnjën dhe Hercegovinën lindore ku ushtarët serbë, nën komandën e kriminelit të dënuar të luftës Milan Lukiq, dogjën civilë boshnjakë të robëruar, kryesisht gra dhe fëmijë, për të ndezur zjarret.

Një vullnetar i lidhur me shërbimet e inteligjencës shtetërore të Rusisë, Girkin ishte bashkëluftëtar i vrasësve të Lukiqit.

Kushëriri i Milanit, Sredoje Lukiq mori pjesë në djegien e të burgosurve në Vishegrad. Tribunali i Hagës e paditi atë në vitin 1998. Sredoje Lukiq ka vite që fshihet në Moskë. Ai u dorëzua në vitin 2005, në të njëjtin vit kur kushëriri i tij Milan u arrestua në Argjentinë. Sredoje u dënua me 27 vjet burg. Milani është dënuar me burgim të përjetshëm. Igor Girkin apo “Strelkov”, një luftëtar rus nga Vishegradi, mbeti i lirë dhe sot udhëheq separatistët pro-rusë në Ukrainë.

“Heronjtë u varrosën në vend”, kishte thënë Mikhail Polikarpov në vitin 2019, duke folur për vullnetarët rusë në BeH. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
U përfol Edi Rama e ish-presidentja kroate, Biden thotë se NATO-n mund ta udhëheq një britanik

U përfol Edi Rama e ish-presidentja kroate, Biden thotë se NATO-n mund ta udhëheq një britanik

Amerika
Forcat ruse dështojnë ta pushtojnë qytetin e Donetskut

Forcat ruse dështojnë ta pushtojnë qytetin e Donetskut

Evropa
Rusët bombarduan vendin ku qëndroi lideri ukrainas në Kherson - A u përpoq Kremlini ta vriste Zelenskyn?

Rusët bombarduan vendin ku qëndroi lideri ukrainas në Kherson - A u përpoq Kremlini ta vriste Zelenskyn?

Evropa
Industria e basteve po lulëzon në Evropë: Si t'i mbroni njerëzit nga varësia prej lojërave të fatit?

Industria e basteve po lulëzon në Evropë: Si t'i mbroni njerëzit nga varësia prej lojërave të fatit?

Evropa
Çfarë dimë deri më tani për sulmin me thikë në Francë?

Çfarë dimë deri më tani për sulmin me thikë në Francë?

Evropa
Sunak pas takimit me Bidenin: Putini duhet ta dijë se nuk do të heqim dorë prej Ukrainës

Sunak pas takimit me Bidenin: Putini duhet ta dijë se nuk do të heqim dorë prej Ukrainës

Evropa
Kalo në kategori