LAJMI I FUNDIT:

Ekspertët tregojnë arsyen pse foka e goditi lundruesin me oktapod (Video)

Ekspertët tregojnë arsyen pse foka e goditi lundruesin me oktapod (Video)

Kyle Mulinder ishte bërë lajm në media para disa ditësh, pasi një fokë e kishte goditur me oktapod në fytyrë, derisa po lundronte në bregdetin e Kaikoura të Zelandës së Re. Tani ekspertët kanë bërë të ditur, arsyen prapa këtij rasti të pazakontë.

Reklama

Duke pasur parasysh teknikën e fokave, se si e zënë prenë, besohet se ai ishte ngatërruar me gurë apo objekt të fortë, transmeton Telegrafi.

Më të zënë prenë, kjo gjallesë e nxjerr në sipërfaqe dhe e godet për gurë apo shkëmbinj, në mënyrë që ta trullos dhe ta mbysë.

Me këtë rast, Mulinder ishte konsideruar si ndonjë masiv i ngurtë, duke u shfrytëzuar si shënjestër për goditjen e oktapodit.

“Nuk e dija se çfarë po ndodhte, ishte aq shpejtë, vetëm se e ndjeva kur më ra në fytyrë”, ka thënë më pas Mulinder. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Spikerja virtuale jep lajmet në Euronews Albania

Spikerja virtuale jep lajmet në Euronews Albania

Interesante
Qytetarët e Kosovës gati për udhëtim pa viza në BE, shfaqen në video me pasaporta në duar

Qytetarët e Kosovës gati për udhëtim pa viza në BE, shfaqen në video me pasaporta në duar

Virale
104-vjeçarja amerikane mund të thyejë rekordin Guinness si parashutistja më e vjetër

104-vjeçarja amerikane mund të thyejë rekordin Guinness si parashutistja më e vjetër

Interesante
U grindën brenda aeroplanit, piloti detyrohet të bëjë ulje emergjente në Vjenë – britanikja i hedhë 5 mijë funte mbi kokën e partnerit

U grindën brenda aeroplanit, piloti detyrohet të bëjë ulje emergjente në Vjenë – britanikja i hedhë 5 mijë funte mbi kokën e partnerit

Interesante
Gjetja e alienëve është 'vetëm çështje kohe' pasi shkencëtarët parashikojnë 'përditësim të madh në 5 vjet'

Gjetja e alienëve është 'vetëm çështje kohe' pasi shkencëtarët parashikojnë 'përditësim të madh në 5 vjet'

Interesante
Spanjolli hyn i gjallë në varr në mënyrë vullnetare dhe qëndron nën tokë për një orë: Doja të qëndroja më gjatë

Spanjolli hyn i gjallë në varr në mënyrë vullnetare dhe qëndron nën tokë për një orë: Doja të qëndroja më gjatë

Interesante
Kalo në kategori