LAJMI I FUNDIT:

Egjipti po teston pacientët për COVID-19 me anë të një roboti

Egjipti po teston pacientët për COVID-19 me anë të një roboti

Me Egjiptin që po përballet me një valë të dytë të coronavirusit, një shpikës po provon një robot me telekomandë i cili mund të testojë për COVID-19.

Reklama

Makineria gjithashtu mund të matë temperaturën e pacientëve dhe t’i paralajmërojë ata nëse nuk mbajnë maska ​​në një spital privat në veri të Kajros, transmeton Telegrafi.

Mahmoud el-Komy, i cili projektoi robotin, të quajtur Cira-03, thotë se ai mund të ndihmojë në kufizimin e ekspozimit ndaj infeksionit dhe parandalimin e transmetimit të virusit.

Krijimi i tij, i cili ka një fytyrë dhe kokë dhe krahët robotikë të ngjashëm me njeriun, mund të marrë analiza gjaku, të kryejë ekokardiogramë dhe rrezet X, dhe të shfaqë rezultatet tek pacientët në një ekran të bashkangjitur në gjoksin e tij.

“Unë u përpoqa ta bëj robotin të duket më njerëzor, në mënyrë që pacienti të mos i frikësohet”, tha ai.

“Ka pasur një përgjigje pozitive nga pacientët. Ata panë robotin dhe nuk kishin frikë. Përkundrazi, ka më shumë besim në këtë sepse roboti është më preciz sesa njerëzit”, u shpreh Mahmoud el-Komy.

Abu Bakr El-Mihi, kreu i një spitali privat ku po testohet roboti, tha se ata po e përdornin robotin për të matur temperaturën e kujtdo që dyshohet për COVID-19. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Qasja në “Incognito” të Chrome  nuk është gjithmonë privat, por ja se si mund ta ndryshoni atë

Qasja në “Incognito” të Chrome nuk është gjithmonë privat, por ja se si mund ta ndryshoni atë

Teknologji
Apple thotë se shenjat e gishtërinjve mund të ‘ndryshojnë përkohësisht ngjyrën' e kornizës së titanit tek modelet Pro të iPhone 15

Apple thotë se shenjat e gishtërinjve mund të ‘ndryshojnë përkohësisht ngjyrën' e kornizës së titanit tek modelet Pro të iPhone 15

Teknologji
Finlanda ndalon shitjen e telefonave Xiaomi

Finlanda ndalon shitjen e telefonave Xiaomi

Teknologji
Marrëveshja e Microsoft për blerjen e Activision Blizzard merr miratimin paraprak nga rregullatori i Mbretërisë së Bashkuar

Marrëveshja e Microsoft për blerjen e Activision Blizzard merr miratimin paraprak nga rregullatori i Mbretërisë së Bashkuar

Teknologji
Autori i

Autori i "Game of Thrones" dhe shkrimtarë të tjerë po e padisin OpenAI për shkeljen e të drejtave autoriale

Teknologji
iPhone 15 mund të mbushë një iPhone tjetër

iPhone 15 mund të mbushë një iPhone tjetër

Teknologji
Kalo në kategori