0Shares

Falenderime publike deri te Republika e Hungarisë e cila ka ngritur iniciativën me kërkesë deri te Këshilli i BE-së për ta denoncuar Deklaratën e Tiranës, ka deklaruar kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov në konferencën e sotme për media me kolegun e tij hungares Ader Janos në Budimpeshtë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Në takim Ivanov dhe Janos kanë biseduar për gjendjen politike në Maqedoni, si dhe mundësitë për dalje nga kjo krizë që gjendet vendi me vite, ka njoftuar korrspondenti i AIM.

Ashtu siç ka thënë Ivanov, është pritur dero më tani të hidhet poshtë ajo Deklaratë nga shteteti i saj e cila ka hapur çështje në Maqedoni, çështje deri më tani që ka qenë si rast dhe se frikësoihemi se kjo mund të jetë precedant që do ta shfrytëzojnë shtetet tjera për të kryer presion, ashtu siç ka ndodhur kohëve të fundit edhe në disa vende tjera.
Përveç tjerave Ivanov do të takohet poashtu edhe me kryeministrin Viktor Orban dhe me kryetarin e parlamentit hungarez Laslo Kover. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)