LAJMI I FUNDIT:

Ecja në këtë mënyrë pas menopauzës mund t’ju ndihmojë të digjni më shumë yndyrë në bark

Ecja në këtë mënyrë pas menopauzës mund t’ju ndihmojë të digjni më shumë yndyrë në bark

Trupat kalojnë nëpër një sasi të madhe ndryshimesh gjatë dhe pas menopauzës. Të qenit i durueshëm me veten (dhe të sjellshëm me trupin tonë) është thelbësore.

Reklama

Por cila është mënyra më e mirë për të praktikuar kujdesin ndaj vetes në vitet tona pas menopauzës? Nëse tundoheni të lodheni me ushtrime fizike rigoroze në përpjekje për të rikthyer trupin tuaj të “ri”, mund të dëshironi të ngadalësoni – fjalë për fjalë.

Hulumtimet e reja sugjerojnë se ecja ngadalë për një periudhë të gjatë kohore djeg më shumë yndyrë trupore sesa ecja e shpejtë për një kohë të shkurtër.

Nëse keni pasur një dyshim të fshehtë gjatë viteve se kjo ishte e vërtetë, do të jeni të lumtur të dini se tani ka prova për ta mbështetur atë. Në studimin e vitit 2022 të botuar në Nutrients, studiuesit e përqendruan hetimin e tyre te gratë pas menopauzës.

Ecja promovon humbje peshe të shëndetshme, lehtëson stresin dhe ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës
Lexo po ashtu Ecja promovon humbje peshe të shëndetshme, lehtëson stresin dhe ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Arsyeja? Gratë në post-menopauzë janë në një rrezik të lartë të sëmundjeve si diabeti, sëmundjet e zemrës dhe ateroskleroza kur nuk bëjnë mjaftueshëm ushtrime fizike.

Sipas autorëve të studimit, gratë në post-menopauzë priren të kenë nivele më të larta të yndyrës nën-lëkurore të barkut dhe yndyra viscerale sesa gratë e tjera. Ky dallim është i rëndësishëm, sepse jo të gjitha yndyrat janë të pashëndetshme. Reduktimi i yndyrës në zona të veçanta – të tilla si pjesa e mesme – mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të shumë sëmundjeve.

Çfarë duhet të bëni nëse rrini ulur në punë gjatë gjithë ditës
Lexo po ashtu Çfarë duhet të bëni nëse rrini ulur në punë gjatë gjithë ditës

Studiuesit donin të dinin se çfarë shpejtësie ecjeje (dhe sa kohë e stërvitjes) do të ndihmonte në uljen e yndyrës në këto dy zona. Për ta zbuluar, ata rekrutuan 25 gra që kishin marrë pjesë më parë në një studim nga fundi i viteve 1990. Ky studim, i cili u krye gjithashtu nga studiues në Universitetin e Miçiganit, u botua në revistën Bone në 2007.

Për studimin e vitit 2007, 25 grave iu desh të ecnin katër ditë në javë, për një total prej katër javësh. Studiuesit më pas përdorën të dhënat për të parë nëse stërvitja parandalonte humbjen e forcës së kockave. (Siç rezulton, ecja me intensitet më të lartë ndihmoi në ruajtjen e forcës së kockave, dhe ecja me intensitet të ulët jo).

Si qëndrojnë japonezët në formë pa shkuar në palestër
Lexo po ashtu Si qëndrojnë japonezët në formë pa shkuar në palestër

Për studimin e vitit 2022 (i cili mati humbjen e yndyrës, jo forcën e kockave), të njëjtat 25 gra duhej të ndiqnin një regjim të caktuar ecjeje për 15 javë. Pas 15 javësh, nëntë gra përfunduan studimin dhe 16 vazhduan për 15 javë të tjera (gjithsej 30 javë). Të gjitha gratë në studimin e vitit 2022 ishin midis 50 dhe 70 vjeç dhe asnjëra prej tyre nuk kishte pasur cikël menstrual për të paktën një vit. /Telegrafi/