LAJMI I FUNDIT:

E gjithë bota në festë me këtë lajm: Zbulohet vaksina për diabet

E gjithë bota në festë me këtë lajm: Zbulohet vaksina për diabet

Vetëm në SHBA vuajnë 1.25 milionë njerëz nga tipi 1 i diabetit. Një vaksinë e përdorur 100 vite më parë për tuberkulozin (bacillus Calmette-Guerin) mund të jetë premtuese për personat që vuajnë nga diabeti.

Reklama

Tani kjo vaksinë shfrytëzohet për trajtimin e kancerit në fshikëz dhe konsiderohet shumë e sigurt, transmeton Telegrafi.

Një deklarim i bërë dje në 75th Scientific Sessions of the American Diabetes Association thotë se FDA do ta testoj vaksinën në 150 njerëzit që janë në fazën e avancuar të tipit 1 të diabetit.

Trupi i një personi që vuan nga ky lloj i diabetit nuk prodhon insulinë për shkak të sistemit të imunitetit që i shkatërron qelizat që e krijojnë insulinën. Qelizat T prodhohen dhe këto qeliza krijojnë probleme në ishujt pankreatik, ku edhe prodhohet insulina. Kjo vaksinë funksionon duke i eliminuar këto qeliza T.

Pacientëve që u është injektuar kjo vaksinë iu ishin rritur nivelet e një substance të quajtur faktori tumor nekrozë. Nivelet e ngritura të TNF në sistem i shkatërrojnë qelizat T që janë përgjegjëse për prodhimin e insulinës.

Në studimet e mëhershme është parë që pacientëve që u është injektur vaksina e tuberkulozit dy herë brenda një periudhe katër javore, kanë rezultuar në shkatërrimin e qelizave të rrezikshme T dhe disa nga ta kishin filluar të krijojnë insulinë.

Jo të gjithë ekspertët e diabetit kanë besim se ky trajtim do të funksionoj, por koha do të tregoj nëse kjo vaksinë do të bëhet opsioni numër një për trajtimin e tipit 1 të diabetit. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Sekreti për një jetë të gjatë? Konsumoni shumë rozmarinë dhe bëni shumë dashuri

Sekreti për një jetë të gjatë? Konsumoni shumë rozmarinë dhe bëni shumë dashuri

Shëndetësi Lajme
Impotenca prek të gjithë, por ekziston zgjidhja që të jeni të fuqishëm në krevat

Impotenca prek të gjithë, por ekziston zgjidhja që të jeni të fuqishëm në krevat

Shëndetësi
Melodia që zgjon hormonin e lumturisë: Dëgjoni frekuencën e cila forcon serotoninën, endorfinën dhe dopaminën

Melodia që zgjon hormonin e lumturisë: Dëgjoni frekuencën e cila forcon serotoninën, endorfinën dhe dopaminën

Psikologji
Djathi ndihmon në parandalimin e shtimit të peshës

Djathi ndihmon në parandalimin e shtimit të peshës

Nutricion
Ana e shëndetshme e çrregullimit: Hipokondriakët jetojnë më gjatë

Ana e shëndetshme e çrregullimit: Hipokondriakët jetojnë më gjatë

Shëndetësi Lajme
Pse është jodi i rëndësishëm për sytë?

Pse është jodi i rëndësishëm për sytë?

Shëndetësi
Kalo në kategori