LAJMI I FUNDIT:

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën
Reklama

Presidenti amerikan Joe Biden ka paralajmëruar se “nuk ka shumë kohë” për të vepruar që paratë amerikane të rrjedhin për në Ukrainë dhe i kërkoi Kongresit të “ndalojë lojërat, të fillojë punën”.

Në një fjalim nga Shtëpia e Bardhë, presidenti tha: “Dua të siguroj aleatët tanë amerikanë, popullin amerikan dhe popullin në Ukrainë se mund të llogaritni në mbështetjen tonë”.


“Ne nuk do të largohemi”, ka thënë më tej ai, përcjell Telegrafi.

Ai u tha ukrainasve se mesazhi i tij për ndihmën e ardhshme ishte: “Ne do ta bëjmë atë”.

Ndërsa shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, ka thënë se blloku do të rrisë mbështetjen ushtarake për Ukrainën.

Borrell tha në një konferencë shtypi gjatë një vizite në Kiev se përballë një “kërcënimi ekzistencial për Evropën”, “propozimi në tryezë” tregoi se BE-ja dëshironte të rriste ndihmën ushtarake për Ukrainën, përcjell Telegrafi.

Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij
Lexo po ashtu Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Ai foli pas takimit të tij të parë personal me ministrin ukrainas të mbrojtjes Rustem Umerov, i cili u emërua muajin e kaluar.

“Ukrainasit po luftojnë me gjithë guximin dhe kapacitetet e tyre”, tha ai. Nëse BE dëshiron që ata të jenë më të suksesshëm, shtoi ai, “ne duhet t’u ofrojmë armë më të mira dhe më të mëdha”.

Ndërkohë një zyrtar ukrainas ka thënë se mbështetja amerikane për Ukrainën mbetet “e fortë dhe e palëkundur”.

Oleg Nikolenko, një zëdhënës i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Ukrainës, tha se një “mbyllje e qeverisë amerikane” mund të kishte ndikuar në programet e vazhdueshme të ndihmës, por buxheti i përkohshëm nuk do të ndikojë në miliarda dollarë të ndihmës financiare të premtuar tashmë nga Washingtoni.

“Mbështetja për Ukrainën mbetet e fortë në mënyrë të palëkundur si në administratën amerikane, në të dyja partitë, në shtëpitë e Kongresit të SHBA dhe më e rëndësishmja, në mesin e popullit amerikan”, shkroi Nikolenko në mediat sociale. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Evropa
Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Serbia
Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Botë
Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Mali i Zi
Rrëfimi i izraelites së liruar nga Gaza: Në fillim na jepnin mish pule me oriz dhe ushqim të konservuar – më vonë mbetëm pa ushqim

Rrëfimi i izraelites së liruar nga Gaza: Në fillim na jepnin mish pule me oriz dhe ushqim të konservuar – më vonë mbetëm pa ushqim

Azia
Pse rreth 40 pengje izraelite

Pse rreth 40 pengje izraelite "mund të jenë zhdukur" në Gaza?

Botë
Kalo në kategori