LAJMI I FUNDIT:

Drone, snajperë dhe 3,500 policë: Masat për vizitën e Erdoganit në Athinë

Drone, snajperë dhe 3,500 policë: Masat për vizitën e Erdoganit në Athinë

Rreth 3500 policë pritet të angazhohen nesër (e enjte) gjatë vizitës së presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan në Athinë.

Kufizimet e qarkullimit do të jenë në fuqi që nga mëngjesi i hershëm, raporton ekathimerini.

Udhëheqësi turk do të jetë në Athinë për të marrë pjesë në punën e Këshillit të Lartë për Bashkëpunim midis Greqisë dhe Turqisë.

Snajperistët e Njësisë Speciale Shtypëse Anti-Terroriste (EKAM) do të vendosen rreth qytetit dhe forcat speciale të policisë do të ndjekin autokolonën e liderit turk.

Shërbimi Informativ Kombëtar (EIP) është gjithashtu i gatshëm të organizojë sigurinë gjatë vizitës së presidentit turk.

Erdogan tha para vizitës se ai mezi po pret që të hap një faqe të re dhe se donte që të dyja palët të ishin të kënaqura.

“Kyriakos, miku im, ne nuk të kërcënojmë nëse nuk na kërcënon”, tha Erdogan se do t’i thotë kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis.

Presidenti turk shtoi se “nuk ka asnjë problem që nuk mund ta zgjidhim me dialog, bazuar në vullnetin e mirë të ndërsjellë”.

Erdogan tha se deklarata e mëparshme për Greqinë – se turqit mund të “vinin papritur një natë” – i referohej elementeve terroriste që kërcënojnë sigurinë e vendit tonë. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Evropa
Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Evropa
Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Evropa
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Amerika

"Ishin të gjitha shenjat se...": Ukraina po përgatitej për një luftë të plotë me Rusinë, pesë muaj para se të fillonte

Botë
Kalo në kategori