LAJMI I FUNDIT:

Drejtoria e Librave Amë pezullon grevën, Qeveria e Maqedonisë do të ofroj model për rritjen e pagave

Drejtoria e Librave Amë pezullon grevën, Qeveria e Maqedonisë do të ofroj model për rritjen e pagave

Rritja e pagave për punonjësit e Drejtorisë të Librave Amë në Maqedoni mund të gjej zgjidhje brenda disa muajve.

Reklama

Kjo pasi, atyre do të ju ofrohet një model tri opsional për rritjen e pagave në afat deri në muajin shtator.

Siç informon Ministria e Drejtësisë, ata kanë zhvilluar një takim me Drejtorinë e Librave Amë, Sindikatën e Pavarur dhe një përfaqësues nga Qeveria dhe është rënë dakord që deri më 1 shtator të përgatiten tri opsione për mënyrën e rritjes së pagave të punëtorëve në këtë Drejtori.

“Më 15 qershor është nënshkruar një marrëveshje kolektive, e cila përcakton kriteret për pushimet vjetore dhe mungesat pa pagesë, kompensimin e pagave dhe të ardhurat e tjera, pagesën e përfitimit të pushimit vjetor, shtesat në pagë, shpërblimet jubilare etj. Si e drejtë që sindikata dhe punëdhënësi e kanë vendosur në këtë marrëveshje, paga minimale është paga bazë”, thuhet në deklaratë.

Ministria e Drejtësisë, siç thuhet, do të vazhdojë të kujdeset për avancimin e të drejtave të punëtorëve të Drejtorisë edhe në të ardhmen.

Në trend Lajme

Më shumë
Radoiçiq lirohet nga paraburgimi, i ndalohet ardhja në Kosovë

Radoiçiq lirohet nga paraburgimi, i ndalohet ardhja në Kosovë

Lajme
Nga plani i Vuçiqit për veriun deri te kërkesa e Kosovës për ekstradimin e Radoiçiqit - politikani serb zbulon bisedën që kishte kohë më parë me Kurtin për “Zajednicën”

Nga plani i Vuçiqit për veriun deri te kërkesa e Kosovës për ekstradimin e Radoiçiqit - politikani serb zbulon bisedën që kishte kohë më parë me Kurtin për “Zajednicën”

Lajme
Kthehet në Shqipëri pas 85 vitesh, historia emocionuese e Remzi Mullës nga Australia

Kthehet në Shqipëri pas 85 vitesh, historia emocionuese e Remzi Mullës nga Australia

Lajme
Degradim dhe shkatërrim i mjedisit në fshatrat e Zveçanit, policia dërgon tre kamionë për verifikim të dokumentacionit në terminalin doganor

Degradim dhe shkatërrim i mjedisit në fshatrat e Zveçanit, policia dërgon tre kamionë për verifikim të dokumentacionit në terminalin doganor

Kronika e Zezë
Voziti me shpejtësi 228 km/h në autostradë, gjobitet me 300 euro

Voziti me shpejtësi 228 km/h në autostradë, gjobitet me 300 euro

Kronika e Zezë
“Do të publikojmë dëshmi të reja se Vuçiqi qëndron prapa sulmit në veri”, “Radoiçiqi të dorëzohet te autoritetet e Kosovës” – deklaratat e presidentes për CNN

“Do të publikojmë dëshmi të reja se Vuçiqi qëndron prapa sulmit në veri”, “Radoiçiqi të dorëzohet te autoritetet e Kosovës” – deklaratat e presidentes për CNN

Lajme
Kalo në kategori